Četrtek, 11 april 2024
Iskanje

Cankar je govoril tudi za Slovenijo čez 100 ali 200 let

26. mar. 2015 | 21:14
Dark Theme

Na svoji dolgi in zelo uspešni igralski poti se je Radko Polič - Rac večkrat srečal z deli Ivana Cankarja. Tako je na primer leta 1976 nastopil v vlogi Martina Kačurja v filmu Idealist, leta 1980 pa mu je v ljubljanski Drami režiser Mile Korun zaupal nosilno vlogo v Hlapcih. Petintrideset let kasneje ponovno stopa po gledališkem odru v vlogi učitelja Jermana, ki je skušal iz »hlapcev narediti ljudi«. V tržaškem Kulturnem domu bodo Hlapci, tokrat v produkciji Slovenskega stalnega gledališča in režiji Sebastijana Horvata, na sporedu do nedelje, 29. marca.
Hlapce je bilo zmeraj težko igrati, pravi 73-letni igralec, vsakič smo skušali preko Cankarja govoriti tudi o slovenskem političnem trenutku. »Zmeraj smo hoteli nekaj dodati, v Trstu pa se je prvič zgodilo, da smo si upali oziroma, da si je predvsem Sebastijan Horvat upal dopisati Cankarja. Dopisanega je ogromno, približno dve tretjini, vendar je kakor, da bi vodili dialog s Cankarjem, z originalnim tekstom: kako bi on danes reagiral ob tem razkroju morale, etike? Zmeraj se v bistvu ubadamo s tem, kar nas obkrožuje, s tem trenutkom, ki ga živimo, in državo, v kateri živimo. Tisto napisano pred 100 leti pa tako drži tudi ta trenutek, da je neverjetno. Cankar je napisal za tisti trenutek, a tudi za bodočnost, saj je bil vizionar, določene stvari so genialne. Govori o Sloveniji takrat, a tudi za Slovenijo čez 100 ali 200 let.«
Cankarjeve Hlapce so leta 1919 krstno uprizorili v tržaškem Narodnem domu. Sodobni Jerman pa je nad današnjim odnosom Slovenije do Trsta naravnost zgrožen. »To je ena največjih katastrof, kar jih čutim. Slovenija se je dobesedno odrekla kakršnemukoli stiku z manjšino, ki je v Trstu. Jaz pravim, da veliko blebetajo, nič ne storijo. Ta nezainteresiranost uradne politike in kulturnega ministrstva, da o medijih ne govorim, je problem.«
Cankar se sicer v Hlapcih ni ukvarjal z odnosi med matico in manjšino, je pa zapisal, da krajev in časov, v katerih živimo, se ne da spremeniti. Radko Polič je k sreči za spoznanje bolj optimist. »Ta predstava skuša dati iztočnico: dejmo spremeniti, moramo spremenit, ker tako ne gre več naprej.«

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava