Sreda, 17 april 2024
Iskanje

Tudi novogoriška raziskovalka do novih astrofizičnih odkritij

Nova odkritja so objavili v reviji Science

1. dec. 2018 | 11:29
Dark Theme

Mednarodna skupina raziskovalcev, v kateri sodeluje tudi Gabrijela Zaharijaš z Univerze v Novi Gorici, je s pomočjo sevanja gama izmerila celotno količino svetlobe, ki so jo oddale zvezde v zadnjih 12 milijard let, ter tako prišla do novih spoznanj o zvezdni svetlobi in zgodovini nastajanja zvezd. Nova odkritja so objavili v reviji Science. Raziskovalci znanstvene kolaboracije Fermi LAT so s pomočjo sevanja gama izmerili celotno količino svetlobe, ki so jo oddale zvezde v zadnjih 90 odstotkih zgodovine vesolja oziroma zadnjih 12 milijardah let. Meritve so pokazale, da je bilo nastajanje zvezd v vesolju najbolj intenzivno pred okoli 10 milijardami let.

Razumevanje vesolja po navedbah univerze v veliki meri temelji na razumevanju razvoja zvezd skozi zgodovino vesolja. Eden od načinov, s katerim lahko proučujejo razvoj zvezd, je merjenje celotne količine svetlobe, ki so jo zvezde oddale skozi zgodovino vesolja in ji strokovnjaki pravijo zunajgalaktična svetloba ozadja. Proučevanje zunajgalaktične svetlobe ozadja je eden od namenov satelita Fermi, ki je letos praznoval svojo 10-letnico delovanja.

Kot so sporočili z univerze, bo naslednje delovno srečanje kolaboracije Fermi LAT, ki jo sestavljajo raziskovalne institucije iz ZDA, Francije, Nemčije, Japonske, Italije idr., organizirala Univerza v Novi Gorici, potekalo pa bo od 8. do 12. marca 2019 na Bledu. Ob tem dogodku bo v Lanthierijevem dvorcu v Vipavi potekalo tudi poljudno predavanje, v katerem bo imela širša javnost priložnost slišati več o tem in drugih pomembnih astrofizikalnih rezultatih kolaboracije Fermi LAT.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava