VREME
DANES
Četrtek, 04 junij 2026
Iskanje

Film o dekletu in etiki življenja

30. apr. 2013 | 22:13
Dark Theme


Vezan na Trst, ker je povzet po romanu enega najvidnejših sodobnih italijanskih avtorjev, Tržačana, Maura Covacicha, film Miele je tudi filmski prvenec priznane igralke Valerie Golino in edini italijanski film, ki bo čez dva tedna prikazan v Cannesu, v sklopu Un certain regard.
Covacichevo delo A nome tuo (po katerem je film povzet) predstavlja zaključni del trilogije, ki jo je avtor posvetil spoznavanju in pripovedovanju samega sebe, pa čeprav se dotika bolečine, ki ga je doletela ob očetovi smrti.
Valeria Golino pa se je za režijo tega filma odločila takoj, ko je prebrala še zadnjo stran Covacicheve pripovedi.
Producent je njen življenjski partner Riccardo Scamarcio. Film je skupno stal milijonšestotisoč evrov.
Sprva je Valeria Golino razmišljala, da da bi vlogo protagonistke odigrala sama, kmalu nato pa jo je zaupala Jasmine Trinca.
Jasmine je tako Miele. Suho, prikupno a navidez odrezavo in mrzlo dekle, ki se je posvetilo dokaj nevsakdanjemu poklicu.
Po naročilu se namreč predstavi na domu, navadno hudo bolnih oseb in jim pomaga pri poslednji odločitvi. Ne, pri tem ne gre za evtanazijo ampak za nekakšno samomorilsko pomoč, saj so vse njene žrtve prisebne in si same strežejo po življenju.
Miele se je odločila za tak poklic po zgodnji smrti hudo bolne mame. Vsakič znova, pa čeprav z neverjetno distanco podoživlja tisti konec, ki je za vselej postavil neizbrisno piko v njenem življenju.
Pomoč pri smrti drugih postane nadvse dobro plačano, nezakonito delo. Tako, ki ji ga priskrbijo družinski zdravniki in bolničarji, ker ga sami seveda ne morejo opraviti.
Od strupenih tablet do vbrizganja smrtnonosnih injekcij se Miele podaja od hiše do hiše in po končani misiji, se zateče v objem katerega od številnih ljubimcev, ki pa je ne zanimajo preveč.
Vse do dne, ko jo na dom pokliče sedemdesetletni moški. Spet nekdo, ki jo zaprosi za pomoč na poti v smrt. Tokrat pa ne gre za bolnega pacienta, temveč za zdravega, zdolgočasenega človeka, gospoda Grimaldija, ki si od življenja ne pričakuje ničesar več.
Miele pa v takih pogojih ne uspe opraviti tega, za kar so jo poklicali. Klient Grimaldi pa postane nekakšen ključ pri odkritju novega življenjskega smisla. (Iga)

Miele (Italija 2013) Režija: Valeria Golino
Igrajo: Jasmine Trinca, Carlo Cecchi, Iaia Forte, Libero de Rienzo in Vinicio Marchioni

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava