Sreda, 24 april 2024

Dobro jutro Rio: Trost zamudila priložnost, Felixova v anale

21. avg. 2016 | 7:21

RAZOČARANA TROSTOVA - V zadnji tekmovalni noči v Rio de Janeiru je v finalu v skoku v višino nastopila tudi Pordenončanka Alessia Trost, ki je bila na koncu peta. Usodna ji je bila višina 1,97, s katero je zmagala Španka Ruth Beitia. Po več kot tridesetih letih je zlato kolajno osvojila tekmovalka, ki ni preskočila dveh metrov. Nazadnje je to uspelo prav Italijanki Sari Simeoni na olimpijskih igrah v Moskvi 1984, ko je bila zlata. Toliko kot Španka so preskočile še tri tekmovalke, srebro si je priborila Bolgarka Mirela Demitreva, bron Hrvatica Blanka Vlašić. Beitia je vse višine do dveh metrov, ko je bila tako kot preostala omenjena trojica trikrat neuspešna, zmogla v prvih poskusih. Videmčanka Desiree Rossit pa je konačala na 16. mestu.

MO FARAH KOT V LONDONU - Britanec Mo Farah je na 10 km slavil s 13:03,30 in tako po slavju na 5000 metrov osvojil svoje drugo zlato v Riu. To mu je na OI uspelo že pred štirimi leti v Londonu.

FELIXOVA V ZGODOVINO - Zlate medalje so osvojili še Američan Matthew Centrowitz na 1500 m, Južnoafričanka Caster Semenya na 800 m (v Londonu je bila srebrna), Nemec Thomas Röhler v metu kopja (edini je presegel 90 m), ter v obe štafeti ZDA na 4 X 400 m, kjer je Allyson Felix v zadnji predaji osvojila še šesto odličje na OI, največ med vsemi atletinjami v zgodovini. V moški štafeti so bili drugi Jamajčani, bron pa so si pritekli branilci olimpijskega zlata z Bahamov. V ženski štafeti so bile druge so bile Jamajčake, tretje Britanke. Italija je bila sicer v boju za bron, nato pa se je morala zadovoljiti s 6. mestom.

SRBOM ŠE OLIMPIJSKO ZLATO - Svetovni in evropski prvaki Srbi so v finalu olimpijskega vaterpolskega turnirja premagali branilce naslova Hrvate in omenjenima naslovoma dodali še olimpijsko zlato. Hrvate so premagali s 7:11. Za zmagovalce je Dušan Mandić dosegel štiri gole, v hrvaški vrsti je bil s tremi zadetki prvi strelec Sandro Sukno. Pred tem so Italijani v dvoboju za bron premagali Črno goro z 12:10

BRAZILCI PRVIČ ZLATI - Nogometna reprezentanca Brazilije je zmagovalka olimpijskega turnirja v Riu. V velikem finalu so Brazilci za svoj prvi olimpijski naslov po enajstmetrovkah premagali Nemčijo s 5:4. Po rednem delu in podaljšku se je tekma končala z 1:1 (1:1, 1:0). Za Brazilijo je zadel Neymar v 27. minuti, izenačil je Max Meyer v 59. Bron so si v malem finalu priborili Nigerijci, ki so v belo Horizonteju s 3:2 (1:0) premagali Honduras.

MAMUN UGNALA TRIKRATNO SVETOVNO PRVAKINJO - Dvajsetletna Rusinja Margarita Mamun je bila na olimpijskih igrah v Riu de Janeiru najboljša v mnogoboju v ritmični gimnastiki. Zbrala je 76,483 točke in ugnala 18-letno rojakinjo Jano Kudrjavcevo (75,608), trikratno svetovno mnogobojsko prvakinjo. Bron je osvojila Ukrajinka Ana Rizatdinova (73,583).

KITAJKE TRETJIČ ZLATE - V zadnji končni odločitvi predzadnjega dne olimpijskih iger v Riu je ženska odbojkarska reprezentanca Kitajske osvojila zlato medaljo. V velikem finalu so Kitajke s 3:1 (-19, 17, 22, 23) premagale Srbijo. Za Kitajsko je to tretja zlata olimpijska medalja po letih 1984 in 2004, Srbkinje pa so že z uvrstitvijo v finale dosegel doslej največji uspeh na olimpijskih igrah. Bronasto kolajno so v Riu osvojile Američanke, ki so v malem finalu s 3:1 (23, -25, 22, 19) premagale Nizozemke.

PRIMORKA ZASTAVONOŠA - Na zaprtju iger, to bo v noči na ponedeljek ob 1.00, bo slovensko zastavo nosila gorska kolesarka, Primorka Tanja Žakelj. Žakljeva je v soboto osvojila 13. mesto v krosu. Zadnji dan iger bo Slovenijo zastopal še maratonec Anton Kosmač.

ŠESTIČ ZLATE - Ameriške košarkarice so šestič po vrsti osvojile zlato olimpijsko kolajno. Zadnjo so bogati zbirki dodale po zmagi v finalu, ko so s 101:72 (21:17, 49:32, 81:49) premagale Španke. Že prej so v tekmi za bron Srbkinje premagale Francozinje s 70:63.

RUSKE ROKOMETAŠICE NAJBOLJŠE - Ruska ženska rokometna reprezentanca je osvojila zlato kolajno. V finalni tekmi je premagala Francijo z 22:19 (10:7), v tekmi za tretje mesto pa je Norveška ugnala Nizozemsko s 36:26 (19:13).

DANAŠNJI SPORED
Kolesarstvo - 17.30 olimpijski kros moški (ITA: Luca Braidot, Marco Aurelio Fontana, Andrea Tiberi)
Atletika - 14.30 maraton moški (SLO: Anton Kosmač, ITA: Stefano La Rosa, Daniele Meucci, Ruggero Pertile)
Košarka - 16.30 za 3. mesto moški Španija – Avstralija; 20.45 finale moški ZDA - Srbija
Rokomet - 15.30 za 3. mesto moški Poljska – Nemčija; 19.00 finale moški Danska - Francija
Odbojka - 14.30 za 3. mesto moški ZDA – Rusija; 18.15 finale moški Italija - Brazilija
Ritmična gimn. - 16.00 finale, mnogoboj ekipno (Italija)
Zaprtje iger - 01.00 (22. 8.) Rio de Janeiro: zaprtje 31. POI