Sobota, 20 april 2024

Na Grezarju (vendarle) slovenska kolajna

3. jul. 2017 | 21:25

Na italijanskem državnem prvenstvu smo Slovenci le osvojili kolajno. V troskoku je 21-letni slovenski atlet Jan Luxa dosegel tretjo razdaljo (16,23 m) in osvojil bronasto kolajno. Zmagal je Daniele Cavazzani (16,40 m). Luxa (letnik 1996), doma iz Senadolic (med Štorjami in Senožečami, Občina Sežana) ima tako slovensko kot italijansko državljanstvo. Njegov oče Sergij Luxa je Prosečan in upravlja ribarnico v Sesljanu. »Z atletiko sem se začel ukvarjati v 4. razredu osnovne šole in sicer v Novi Gorici. Nato sem prestopil v atletsko društvo Mass Ljubljana. Izbral sem troskok, ker mi je bila ta disciplina najbolj všeč. V pripravljenem obdobju treniram desetkrat tedensko, v tekmovalnem pa do šestkrat,« je dejal Luxa. Janov trener je nekdanji svetovni dvoranski prvak Paolo Camossi, doma iz Gorice. »Zaradi tega tudi treniram v Gorici. Doslej sem nastopal v Sloveniji. V Italiji še nimam kluba. Prestopni rok bo šele oktobra, tako da sem še vedno član ljubljanskega Mass. Svoj nastop na italijanskem članskem državnem prvenstvu bi ocenil kot dober, saj sem izboljšal svoj osebni rekord. Večina skokov je bila daljša od šestnajstih metrov. V teh mesecih se veliko napredoval. Če želim biti še boljši, pa bom moral še veliko trenirati, kar pa me ne straši,« razmišlja Luxa, ki bo čez deset dni nastopil na evropskem atletskem mladinskem prvenstvu U23 na Poljskem. »Če ne bo zapletov pri prestopu iz Slovenije v Italijo, bom tekmoval z mladinsko italijansko reprezentanco. Doslej sem bil slovenski državni prvak v vseh kategorijah v troskoku, v evropskem ekipnem pokalu sem bil trikrat drugi, na italijanskem državnem prvenstvu U23 v Firencah tretji in tretji tudi na absolutnem DP v Trstu.« Jan, ki je po izobrazbi ekonomski tehnik, bo v prihodnje skušal doseči normo za nastop na velikih tekmovanji (evropsko in svetovno prvenstvo ter seveda olimpijske igre).