Petek, 19 april 2024

Slovenski »orli« srebrni

21. jan. 2018 | 17:50

Slovenija je na ekipni tekmi na svetovnem prvenstvu v smučarskih poletih v Oberstdorfu osvojila srebrno kolajno. Šesto slovensko odličje na teh tekmovanjih so priborili Jernej Damjan (212 in 220 m/405,4), Anže Semenič (207,5 in 220,5 m/417,7), Domen Prevc (214 in 216 m/406,3) in Peter Prevc (202 in 193 m/392,4). Zmagala je Norveška, tretja je bila Poljska. Naslov prvaka so prepričljivo ubranili Robert Johansson, Andreas Stjernen, Johann Andre Forfang in posamični svetovni prvak Daniel Andre Tande (1662,2) pred Slovenijo (1615,8), Poljsko (1592,1) in Nemčijo na četrtem mestu (1581,2). Slovenski skakalci so se v izteku prešerno veselili šestega odličja na SP v poletih, od tega je pri polovici slavij sodeloval Peter Prevc. Poleg naslova svetovnega prvaka, ki ga je osvojil pred dvema letoma na Kulmu, je bil še bronast pred štirimi leti posamično. Zlato na SP v poletih je poleg Prevca osvojil še Robert Kranjec pred šestimi leti v Vikersundu, kjer so leta 2012 slovenski skakalci dosegli največji uspeh na teh tekmovanjih doslej, saj so Kranjec, Damjan, Jurij Tepeš in Jure Šinkovec osvojili ekipni bron, ko so zaostali le za Avstrijo in Nemčijo.
Slovenija je pred tem odličja na SP v poletih osvojila še dvakrat. Na Kulmu je bil leta 1996 za Avstrijcem Andreasom Goldbergerjem in Fincem Jannejem Ahonenom Urban Franc. V Oberstdorfu je leta 1988 Primož Ulaga zaostal le za Norvežanom Olejem Gunnarjem Fidjestölom in osvojil srebro.