12. jun. 2018 | 19:59

V slogu ameriškega #throwbackthursday oziroma četrtkovega »obujanja spominov iz preteklosti« v novem letu na spletni strani vsak četrtek objavljamo kako vsebino, ki smo jo v istem tednu leta 2008 - pred točno desetimi leti - objavili v tiskani izdaji Primorskega dnevnika.

Danes nadaljujemo obujanje spominov s poročilom o napredovanju košarkarjev Jadrana v tedanjo C1-ligo. Članek je bil objavljen v četrtek, 12. junija 2008.

Venezia Giulia - Jadran Mark 86:87 (22:30, 48:44, 59:65)
JADRAN: Oberdan 18 (4:5, 3:13, 2:2), Franco 13 (-, 2:3, 3:5), S. Ferfoglia (2:2, 7:14, -), Slavec 14 (2:2, 3:5, 2:7), K. Ferfoglia 10 (3:4, 2:6, 1:1), Marusič 4 (2:2, 1:1, -), Malalan 8 (6:7, 1:2, -), Umek 0 (-, -, 0:1), Semec 2(-, 1:1, -) Vitez, Zaccaria in Lisjak n.v. TRENER: Popovič.
Šampanjec, solze in aplavzi: tak je bil končni scenarij včerajšnjega finala v Žavljah. Jadranovci so po borbeni in povsem izenačeni tekmi dosegli zadani cilj: napredovanje v državno C1-ligo.
Kocka je padla šele po razburljivi tekmi, na kateri sta obe ekipi dokazali, da sta se upravičeno uvrstili v finale. Jadranovci so v uvodnih minutah pokazali odlične strelske sposobnosti, saj so po samih treh minutah že povedli na 2:10 (2 trojki Franca). Monolog je prekinil Kos, ki je s tremi trojkami v naslednjih minutah povrnil Miljčane spet v igro (17:19). S prodori na koš in s tretjo zaporedno trojko Franca so jadranovci spet prevzeli vodstvo na osem točk (20:28).
Ekipi sta si v drugi četrtini izmenjali štafetno palico: Kos (skupno 23 točk, le dve točki v drugem polčasu) je s četrto zaporedno trojko odprl zasledovalno »vožnjo«.
Po petih minutah je bilo že 34:34, s hitro igro in prodori pa so domači igralci nadoknadili zaostanek in prvič povedli na 38:37, drugič pa na 48:44.
Da je Jadran ranljiv, a hkrati tudi željan zmage, je dokazal nadaljnji razplet tekme. Na začetku tretje četrtine je vlogo zasledovalca prevzel Jadran, ki je v 25. minuti z dvema zaporednima trojkama kapetana Oberdana izenačil in nato še povedel na 53:56. Igralci (na igrišču S. Ferfoglia, Semec, Oberdan, Franco in Slavec) so spet pridobili zaupanje v lastne sposobnosti in v nekaj minutah spreobrnili rezultat na plus enajst (54:65), odločilni preobrat pa je publika nagradila z glasnim aplavzom in navijanjem. Zaradi pete osebne napake je moral z igrišča Semec, na igrišče pa je vstopil mladi Malalan.
Venezia Giulia pa nikakor ni obupala: zaostanek šestih točk je predvsem po zaslugi kapetana Palombite izničila po šestih minutah (76:74). In tedaj se je na igrišču vnel hud boj: Miljčani so povedli s Haskičem na 78:76, nato je hladnokrvni Malalan s košem in tremi uspešnimi prostimi meti ponesel Jadran na tri točke prednosti (79:81). Neustavljivi Palombita je s petimi zaporednimi točkami spet spreobrnil rezultat na 84:81. Do zvoka sirene je manjkala takrat le še minuta in pol. O končnem razpletu so potem odločale le še osebne napake in uspešni prosti meti Slavca (85:86), Miljčana Haskića (86:85), Oberdana (86:86) in naposled po odločilnem skoku mladega Malalana in dosojeni osebni napaki v korist Kristjana Ferfoglie (v napadu) še zlata vreden koš Kristjana, ki je določil končnega zmagovalca.
V naročju igralcev in odbornikov je kmalu nato v zrak letel najprej trener Popovič (ki je kmalu nato šel še oblečen pod tuš), nato pa še »kapitano« Dean Oberdan. Veselje in proslavljanje je bilo glasno in povsem zasluženo. Iz igrišča se je preselilo v slačilnice, za številne navijače (dvorano je napolnilo več kot 450 gledalcev) pa na hodnik, kjer so odborniki delili pivo, po porazu pa se je tam ob pijači tolažil tudi trener Venezie Giulie Sergio Palombita. (V.S.)