Na Opčinah je potekal drugi delovni dan v okviru 45. jesenskega seminarja za slovenske šolnike v Italiji, ki se je tako tudi zaključil. Med obravnavanimi temami je bilo tudi vprašanje kemijske varnosti v šoli, o katerem je bilo rečeno, da ni le stvar kemikov, ampak vseh nas.
sreda, 8. septembra 2010 | 09:20 |
V okviru seminarja za šolnike je bil govor tudi o kemijski varnosti (KROMA)
Z vprašanjem kemijske varnosti se ne smejo ukvarjati samo kemiki, ampak je to stvar nas vseh, saj se nevarne kemikalije nahajajo povsod, tudi v šoli in v naših domovih, tako da se lahko vsi potencialno zastrupimo oz. poškodujemo. Zato so pomembne poučenost in pravilna informiranost o omenjenih snoveh in njihovi potencialni nevarnosti ter preventiva, ki se začne najprej doma, nato pa se nadaljuje v šoli in na delovnem mestu. S pravilno informacijo se izognemo tudi nepotrebnemu sejanju strahu oz. panike, ki zlasti pri otrocih povzroča dodatne težave in stres. To je osnovno sporočilo predavanja o kemijski varnosti, ki je potekalo v prostorih Nižje srednje šole Srečka Kosovela na Opčinah v okviru 45. jesenskega seminarja za slovenske šolnike v Italiji. Z openskim nizom predavanj in delavnic na različne teme, ki so potekala v prostorih Osnovne šole Franceta Bevka (za vzgojiteljice v vrtcih in osnovnošolske učitelje) in Nižje srednje šole Srečka Kosovela (za profesorje nižjih in višjih srednjih šol) se je seminar tudi zaključil.
Tržaška policija je uspešno izpeljala poldrugo leto trajajočo operacijo Voyager v okviru boja proti tihotapstvu s tobačnimi izdelki in razbila italijansko-ukrajinsko združbo, ki je iz Ukrajine prevažala cigarete preko Trsta v Italijo s končnim ciljem v Neaplju in Bergamu. Aretirali so 21 kurirjev, ki so cigarete prevažali z avtomobili, prav tako so aretirali tri domnevne predstavnike vodstva in »knjigovodkinjo« tolpe, preostale tri voditelje pa še iščejo.
Tržaška občinska uprava je rajonskim svetom najprej poslala dopis s slovenskim nazivom »Občina Trst« in prav tako slovenskim nazivom pristojnega urada, kmalu zatem pa je ta dopis zamenjala z drugim, kjer sta naziva občine in pristojnega urada v italijanščini.
Nizke zimske temperature niso prijazne do ljudi, še toliko manj pa do rastlin. Sicer niso vse občutljive na mraz, sredozemska oljka pa spada prav gotovo med tiste, ki jih lahko današnji ledeno mrzli dnevi pošteno poškodujejo.
Podjetje Terna, ki skrbi za krepitev visokonapetostnega daljnovoda med Padričami in Tržičem, je zagotovila, da spoštuje pravice slovenske narodne skupnosti, saj je tistim kraškim lastnikom, ki so to zahtevali, poslalo priporočena pisma v slovenskem jeziku, da jih je obvestilo, da morajo delavci podjetja opravljati dela na njihovih zemljiščih. Prav tako je Terna pripravljena spoštovati pravice Slovencev in zaščitno zakonodajo tudi v prihodnje. To je rezultat današnjega (3. februarja) sestanka na tržaški prefekturi med prefektom Alessandrom Giacchettijem, predsednikom paritetnega odbora Bojanom Brezigarjem, devinsko-nabrežinskim županom Giorgiom Retom, tržaško podžupanjo Fabiano Martini in predstavniki podjetja Terna.
Če še niste poskrbeli za zaščito vodnih števcev pred nizkimi temperaturami, potem je že res skrajni čas, da poskrbite, da vam je ne bo zima pošteno zagodla.