Petek, 22 marec 2024
Iskanje

»Skupaj lahko zgradimo boljši svet«

31. jul. 2015 | 16:04
Dark Theme

Pobegnili smo pred nasiljem in ga kot vi obsojamo, je v četrtek pisalo na velikem transparentu, ki ga je na Borznem trgu držala skupina priseljencev, v glavnem afganistanskega rodu. Prosilci za azil so se za shod odločili spontano, da bi na tak način izrazili svojo solidarnost trinajstletnemu dekletu, ki naj bi jo prejšnji teden v Barkovljah nekdo spolno nadlegoval. S tem v zvezi so karabinjerji še isti dan aretirali mlajšega moškega. Moški, ki je star sedemindvajset let, je afganistanski državljan brez dovoljenja za bivanje v Italiji, kar so nekateri izkoristili za gonjo proti tujcem. Predvsem na spletu (na primer Facebook) se je začel pravi lov na priseljenca. Afganistanci pa so na javnost naslovili pismo, v katerem so poudarili, da spoštujejo vse ženske in vse mladoletne, da zavračajo nasilje, a tudi rasizem.
Na shodu na Borznem trgu se je okrog priseljencev zbralo kakih sto ljudi, povečini mladih, prišel je tudi pokrajinski tajnik Demokratske stranke (in miljski župan) Nerio Nesladek. Med njimi so bili tudi nekateri socialni oskrbovalci, zaposleni pri tržaškem konzorciju ICS, ki nudi pomoč številnim priseljencem. Aldo je na primer fant, ki se z afganistanskimi priseljenci ukvarja že leto dni. »V glavnem delam ponoči, skrbim za prvo pomoč, da jih ne zebe in take stvari. Tu pa tam jih naučim kako besedo v italijanščini, sicer pa vsi sledijo tečajem, ki jih vodijo moji kolegi.«
Prisotne je pozdravil najstarejši med priseljenci in v krajšem govoru obrazložil stališča prosilcev za azil, ki živijo v Trstu. »Najprej bi radi izrazili solidarnost dekletu, ki je bila spolno nadlegovana in seveda tudi njeni družini. To so grozna dejanja, ki lahko človeku pokvarijo življenje,« je dejal moški. Njegove besede je simultano prevajal Fabrizio Foschini, socialni oskrbovalec, ki je nekaj let živel v Afganistanu in zato obvlada njihov jezik. »Prosilci za azil zahtevamo, naj se morebitnega krivca primerno kaznuje, nismo vsi Afganistanci zločinci, nasprotno! Skušajmo živeti v miru in sožitju vsi skupaj, Italijani in Afganistanci.«
Četrtkovega shoda se je udeležil tudi mladi Adnan Akram, doma iz Pakistana, ki je v Trst prišel pred poldrugim letom. Adnan je v deželi Kašmir delal kot policist, a je zaradi političnih razlogov moral zapustiti svoj dom. Veliko let je živel v Grčiji, kjer je bil zidar. »Vsakih šest mesecev so mi podaljšali dovoljenje za bivališče, po devetih letih pa sem se tega naveličal in se odpravil proti severu. S skupino prijateljev smo v glavnem peš, tu pa tam pa tudi s kakim avtom, prišli na Madžarsko, tu pa so nas vse aretirali. V ječi sem preživel tri, morda štiri mesece, nato pa so nas peljali v Srbijo. Takoj mi je bilo jasno, da tu nismo zaželeni, spoznal pa sem »prave ljudi«, ki so me za 1500€ prepeljali do Opčin. Tu so me pustili v gozdu in odšli. Kmalu nato so prišli policisti in nas odvedli v neko kasarno. Z nami so bili res prijazni.« Od takrat je Adnan sledil številnim tečajem italijanščine in danes jezik obvlada, pred kratkim mu je država odobrila humanitarni azil, v kopališču Ausonia pa je podpisal trimesečno delovno pogodbo. »Upam, da bodo danes Tržačani razumeli, da nismo nasilni in da lahko skupaj zgradimo boljši svet,« je še dodal prijazni Adnan.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava