Petek, 26 april 2024
Iskanje

»Razlika med teroristi in muslimani je neskončna«

21. nov. 2015 | 22:03
Dark Theme

»Pred dnevi smo se s prijatelji odpravljali na koncert - v podobno dvorano in na podoben koncert kot je bil tisti v Bataclanu. Vsi smo bili živčni, nihče ni tega rekel, vedeli pa smo, da smo živčni zaradi pariških atentatov. To je bil res nenavaden občutek.«
Tržačanka Janja Hauschild je od septembra na študijski izmenjavi v belgijskem mestu Liège. Val nasilja, ki se je pred tednom dni zgrnil nad Pariz, je občutila tudi sama. V mestu, ki leži približno sto kilometrov od belgijske prestolnice Bruselj, živi Janja z dvema vrstnicama. »Pri nas doma vlada v teh dneh po pariških atentatih zelo težko vzdušje, vsi smo presunjeni. Moja francoska sostanovalka je na koncertu v Bataclanu izgubila dva prijatelja. Zelo sem občutljiva na nasilje, zaradi njega sem vedno prizadeta, če se zgodi v Evropi ali v Siriji, tokrat pa sem ga prvič doživela bolj od blizu, preko prijateljice. Prvič sem spoznala, kaj pomeni, če v atentatu izgubiš drago osebo - v tem primeru je doživljanje nasilja popolnoma različno in te veliko bolj presune.«
Po terorističnih atentatih, ki so jih povzročili skrajneži, ki se sklicujejo na islam, so se nekateri prepustili nestrpnosti do muslimanov. Kako je v Liègu? »Prijateljico sem vprašala, kako doživlja dejstvo, da so atentate povzročili muslimani. Rekla je, da se zaveda, da je razlika med teroristi in muslimani neskončna. Podobno k sreči razmišlja veliko ljudi. Veseli me, da razumejo razliko. V Belgiji se v teh dneh stalno govori o atentatih, na univerzah, feštah, povsod se pogovarjamo o tem. Normalno je, da se bojimo, kljub temu pa ne smemo spremeniti svojih navad. Nadaljevati moramo s tistim, kar smo delali pred pariškimi atentati. Teroristi hočejo, da nas je strah, zato se mi ne smemo bati.«
Naša sogovornica se je za enoletni študij v Belgiji odločila tudi zato, ker je med lanskim obiskom Maroka spoznala, kako pomembno je v arabskih državah znanje francoščine. Janja se namreč zadnja leta vneto poglablja v arabsko kulturo. Po maturi na klasičnem liceju Franceta Prešerna se je odločila za selitev v Benetke in na fakulteti za orientalske jezike vpisala študij turščine in arabščine, a tudi arabske kulture v najširšem pomenu besede. Prav spoznavanju arabskega jezika in kulture se posveča tudi na belgijski univerzi. Večina med nami ne pozna dobro Arabcev, njihove kulture in navad, zato nas je zanimalo, kako nanje gleda 21-letna Janja. »Arabska kultura je popolnoma različna od naše. Ljudje so zelo odrti, prijazni, rekla bi topli: ponudijo ti karkoli, tudi svoj dom. Vse arabske osebe, ki sem jih doslej spoznala, tako v Maroku kot drugje, so name naredile ta vtis. Po drugi strani mi je bilo v Maroku težko, ko sem videla ženske, prekrite do tal. Ampak spoznala sem tudi, da ljudje lahko izbirajo, če bodo zmerni ali ekstremisti. Teh sem v Maroku videla malo, večina žensk je bila oblečena kot mi v Evropi, poleg tega se mi je družba zdela napredna, na primer zelo odprta do gejev.«

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava