Sreda, 17 april 2024
Iskanje

Družba ne zaupa politiki in nima perspektiv

28. jun. 2016 | 21:20
Dark Theme

Izidi občinskih volitev tako v Trstu kot drugod po Italiji so odraz vse manj homogene družbe, take, ki ne zaupa več politiki – kar je razvidno tudi iz podatkov o številu volivcev, ki zavestno ni glasovalo –, ki ne vidi pozitivnih perspektiv za prihodnost, ki ocenjuje, da je njen vpliv vse bolj marginalen, pravzaprav skorajda ničen. Predsednik družbe za javnomnenjske raziskave SWG Maurizio Pessato je v deželni dvorani Tessitori postregel s širšo analizo državnih družbenih premikov in sprememb, ki so bili v dobrem ali slabem odločilni pri izidu volitev.
Med občinstvom je bilo videti zlasti politične obraze levosredinskih »poražencev«, v glavnem pa je šlo za starejše občane. Srečanje sta uvedla podpredsednik centra Dialoghi Europei William Starc in predsednik krožka Che Guevara Riccardo Devescovi, ki sta opozorila na nekaj zgovornih podatkov. Starc je bil ogorčen nad gromozanskim številom tržaških volivcev (41.918), ki se je odločilo, da ne bo glasovalo za obnovo občinske uprave, ki naj bi bila od upravnih ustanov najbližja svojim prebivalcem. »Populistično je za tak izid kriviti glasove starejših občanov, ki jim ni mar za prihodnost mladih. Stranke naj se raje zamislijo in se približajo ljudem – prisluhnejo njihovim težavam in potrebam ter jih primerno interpretirajo.«
Pessato se je poglobil zlasti v najbolj očitne spremembe od leta 2011 do danes: medtem ko se je takrat večina volivcev (kar 92%) odločala v glavnem za dve večji koaliciji z Demokratsko stranko oz. Ljudstvom svobode na čelu, je njihov glas danes razdrobljen. »Lahko govorimo o uveljavitvi tretjega političnega bloka, ki ga v glavnem predstavlja Gibanje petih zvezd, vendar ne gre zanemariti številnih drugih občanskih in manjših list. Politične sile morajo te novosti, spremembe primerno tolmačiti: ne gr za muhe enodnevnice, pač pa za širši evropski proces, ki se ne bo zlahka zaključil.«

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava