Sreda, 24 april 2024
Iskanje

Biološka oporoka? V Gorici si morajo občani pomagati sami

V Gradišču je prebivalcem na voljo tamkajšnji notar Damijan Hlede, s katerim smo se pogovorili

22. feb. 2019 | 9:20
Dark Theme

Kdor želi v Gorici sestaviti t.i. biološko oporoko (v italijanščini testamento biologico), si mora pomagati sam. Četudi jo na občinskem demografskem uradu sprejemajo že dobro leto, je uprava sklenila, da o biološki oporoki – t.j. uradnem zapisu, v katerem polnoletna zdrava oseba določi, kako naj zdravniki z njo ravnajo v primeru terminalne bolezni in ko ne bi bila več sposobna odločati ali komunicirati – ne bo nudila informacij. Na občini tudi ni na voljo že pripravljenih obrazcev, saj zakonodaja tega ne predvideva. V nekaterih drugih občinah pa so se župani kljub temu odločili, da bodo pri sestavi biološke oporoke priskočili občanom na pomoč. Tako se na primer dogaja v Gradišču, kjer je tamkajšnji notar Damijan Hlede, goriški Slovenec, dvakrat mesečno na razpolago občanom. S Hledetom smo se pogovorili ravno ob deseti obletnici smrti Eluane Englaro, ko je javna razprava o biološki oporoki, evtanaziji in pomoči pri samomoru pravzaprav imela v Italiji največji odmev.

»Biološka oporoka je opisni termin, ne tehničen. Zakon št. 219 iz leta 2017 obravnava splošno načelo informiranega soglasja, ki urejuje odnos med pacientom in zdravnikom. Svoje soglasje k zdravljenju lahko pacient seveda izrazi dokler je sposoben to narediti, dokler je priseben. Tako imenovane DAT (disposizioni anticipate di trattamento, »vnaprejšnja določila za zdravniške ukrepe«, op.av.) odgovarjajo torej načelu informiranega soglasja v primerih, ko bi se moral nepriseben pacient soočati z zdravnikom,« razlaga Damijan Hlede.

Tudi biološka oporoka – kakor navadna – odgovarja formalnim pravilom. »Zapis je lahko preprost, možna je tudi izpolnitev tiskanega formularja. Obvezno pa jo je izročiti na občino: biološka oporoka ni veljavna, če jo nekdo sestavi in jo nato hrani doma,« opozarja notar in dodaja, da zahteva biološka oporoka še en dodaten pogoj, ki ga malo ljudi pozna. »Za veljavnost oporoke je obvezno posvetovanje z družinskim zdravnikom. Občanom svetujem, da naj zdravnika vprašajo pisno potrdilo o posvetu, ki ga bodo nato lahko priložili k oporoki.«

Več v današnjem (petkovem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava