Ponedeljek, 22 april 2024
Iskanje

Požiralnik pod drobnogledom (foto in video)

Danes se nadaljuje raziskovanje Doberdobskega jezera

8. jul. 2019 | 6:25
Dark Theme

Izmerili bodo pretok skozi požiralnik, hkrati bodo s pomočjo fluorescina preverjali, kam odteka voda z dna Doberdobskega jezera. Nadaljuje se raziskovanje skrivnostnega kraškega podzemlja, ki ga s ciljem varovanja in spoznavanja vodnih virov vodi multidisciplinarna ekipa jamarjev v sodelovanju s Tržaško univerzo.

?wmode=transparent&controls=2&showinfo=0&theme=light">

Matteo Cavanna iz združenja Amici del fante, enega izmed društev, ki sodelujejo pri raziskovalnem projektu, pojasnjuje, da so se pred dnevi lotili raziskovanja enega izmed največjih požiralnikov Doberdobskega jezera. »Odpravili smo se na jameljsko stran jezera, kjer smo se s pomočjo podvodne opreme spustili do dna tamkajšnje kotanje,« pravi Cavanna in pojasnjuje, da je jameljski »bezen« globok 4,8 metra. Gre za poplavljeno dolino s premerom 10 metrov. Na njenem dnu je požiralnik, ki je širok šestdeset centimetrov in se navpično spusti za približno pet metrov, kjer se voda izlije v vodoravni rov. Požiralnik so po Cavannovih besedah sredi osemdesetih let prejšnjega stoletja raziskovali madžarski in češkoslovaški potapljači, v devetdesetih letih se je raziskovanja lotil grški potapljač Stavros Frenopulos, ki je leta 1992 napisal študijo za revijo jamarskega društva Lindner.

Danes se bodo jamarji-potapljači spet podali do požiralnika in vanj vlili nekaj fluorescina. Njegovo prisotnost bodo v prihodnjih dneh razne ekipe jamarjev preverjale trikrat dnevno v jami Andrea pri Jamljah, v Skalovi jami pri Brestovici in v jami z vodnim virom pri Komarjah.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava