Sreda, 17 april 2024
Iskanje

Umakniti je treba 250 milijonov mask

Skoraj polovica zaščitnih mask tipa FFP2 in FFP3, ki so jih od začetka pandemije uvozili iz Kitajske v Italijo, ne ščiti pred okužbo s koronavirusom

Gorica |
14. apr. 2021 | 7:33
Dark Theme

Skoraj polovica zaščitnih mask tipa FFP2 in FFP3, ki so jih od začetka pandemije uvozili iz Kitajske v Italijo, ne ščiti pred okužbo s koronavirusom. Preiskava goriške finančne policije, ki se je začela v prejšnjih mesecih pod okriljem goriškega državnega tožilstva in v okviru katere so v Furlaniji - Julijski krajini in drugih deželah apeninskega polotoka že zasegli na milijone zaščitnih sredstev kitajske izdelave, je v zadnjih dneh dobila nepričakovane razsežnosti, saj so preiskovalci prepovedali uporabo in odredili odpoklic 250 milijonov zaščitnih mask.

Maske, ki jih je država nabavila še v času, ko je vlogo izrednega komisarja za pandemijo imel Domenico Arcuri, imajo še v številnih bolnišnicah in drugih zdravstvenih ustanovah po vsem državnem ozemlju. V skladišču bolnišnice v Lodiju so jih denimo v ponedeljek zasegli 24.580, v Apuliji v zadnjih dneh preko štiri milijone, konec marca pa v več deželah skupno 60 milijonov.

Preiskava se je začela februarja, ko je zdravstveno osebje goriške in tržiške bolnišnice na državno tožilstvo podalo naznanilo kaznivega dejanja. Po ocenah zdravstvenih delavcev so bile namreč maske kitajske izdelave, ki so jih imeli na razpolago, kljub oznaki CE ponarejene, saj se niso dovolj oprijemale obraza. Ob tem je bilo razvidno, da so iz poceni materiala.Goriški finančni policisti so tako zasegli nekaj škatel mask iz različnih proizvodnih serij in jih dali analizirati. V laboratoriju se je izkazalo, da so bile maske res ponarejene. Del mask je namreč odgovarjal samo standardom, ki jih postavlja oznaka FFP1, kar pomeni, da ščitijo edino pred prahom. Nekatere maske so imele desetkrat nižjo filtrirno zmogljivost glede na standard, ki se zahteva za evropsko oznako FFP2 in kitajsko oznako KN95. Kdor jih je nosil – namenjene so bile zdravnikom, medicinskim sestram in zdravstvenikom, osebju domov za starostnike itd. –, med delom z bolniki torej ni bil primerno zaščiten.

Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava