Četrtek, 11 april 2024
Iskanje

V jami pet metrov vode

Po suši izredno visok vodostaj

Jamlje |
8. feb. 2019 | 11:01
Dark Theme

V jami pri Komarjah se je v nekaj dneh vodostaj dvignil za pet metrov! Sredi januarja smo poročali o izredni suši in nizkem vodostaju Doberdobskega jezera; lanska jesen je bila izredno skopa s padavinami, tako je bila januarja gladina jezera rekordno nizka za ta letni čas. V nekaj dneh so se razmere povsem spremenile, saj se je po močnem deževju iz prejšnjega konca tedna gladina jezera tako dvignila, da je že skoraj rekordna. Jezero je se približalo gostilni, poplavilo je stezo pod Gradino in tamkajšnji pomol.

Nihanje vodostaja tako Doberdobskega jezera kot raznih drugih vodnih virov na dnu jam v vsej okolici spremljajo jamarji v navezi z raziskovalci tržaške univerze in ljubitelji kraškega podzemlja. Interdisciplinarna skupina je začela nastajati pred nekaj leti; s časom se ji je pridružilo približno šestdeset jamarjev, geologov, naravoslovcev, kemikov, novinarjev in reševalcev, ki poleg Furlanije Julijske krajine prihajajo tudi iz Veneta, Toskane, Umbrije, mark in Slovenije. Njihovo raziskovalno delo se je začelo leta 2015, vendar je doživelo kakovostni preskok med lanskim poletjem, ko so s svojimi raziskavami potrdili povezavo med kraškim podzemnim vodonosnikom in soško podtalnico, iz katere priteka voda v Doberdobsko jezero; vanj so lani vlili fluorescin, nakar so njegove sledi odkrili v vodnem viru pri Klaričih in v Timavi.

Jamarji so med lanskim poletjem redno obiskovali tudi jamo pri Komarjih, ki je te dni skoraj do vrha polna vode. »Gladina vode v jami se je dvignila za pet metrov,« pravi Andrea Cavanna iz jamarskega društva Amici del Fante in pojasnjuje, da pretok vode pri Klaričih v zadnjih dneh ovira podzemna reka, ki pri Štivanu pride na dan kot Timava. »Tako močan poplavni val na reki Reki so nazadnje zabeležili leta 2014; do nas je poplavni val prispel poltretji dan kasneje, tako zatem se je pri Klaričih upočasnil podzemni tok, ki je vezan na Doberdobsko jezero,« pravi Cavanna in poudarja, da se ravno ob robu Jamljah povezujeta dva podzemna vodna sistema, kar raziskovanju podzemlja daje poseben čar.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava