Ponedeljek, 22 april 2024

Naš Športnik 2018

Najboljši Primorci v Kulturnem domu v Gorici 28. decembra ob 20. uri - Sredi decembra bomo izbrali finaliste

Gorica |
11. dec. 2018 | 19:02

Čez mesec dni bomo primorske medijske hiše (Primorski dnevnik, Slovenski deželni sedež Rai, spletna stran slosport.org, TV in Radio Koper ter Primorske novice) razglasile najboljše športnike Primorske v koledarskem letu 2018. Prireditev Naš športnik, 35. skupno nagrajevanje najboljših športnikov in športnic Primorske z obeh strani meje, bo letos na Goriškem v petek, 28. decembra, ob 20. uri. Podelitev bo gostil goriški Kulturni dom.

Šestič zapored bomo skupno izbirali najboljše športnike, športnice in ekipe na podlagi skupnih seznamov kandidatov oziroma nominirancev. To predvideva, da v vsaki kategoriji se za končno zmago potegujejo skupaj slovenski športniki iz Italije in Slovenije. Dokončni seznami šestih nominirancev za vsako kategorijo bodo znani čez kak teden, pred tem pa smo primorske medijske hiše iz zamejstva sestavile ožji seznam kandidatov za končni izbor. Športni novinarji Primorskega dnevnika, Deželnega sedeža Rai za FJK in spletne strani slosport.org smo torej izbrali po štiri športnice, športnike in ekipe, ki so v sončnem letu 2018 izstopali po svojih rezultatih in uvrstitvah. Le nekateri (najboljši) s te strani meje se bodo uvrstil v finalni izbor šestih (skupnih) nominirancev, ki bodo nastopili na nagrajevanju v Gorici in se bodo potegovali za nagrado naš športnik.

Med športnicami s te strani meje smo izbrali košarkarico Eriko Bric (Delser Crich Udine), jadralko Jano Germani (TPK Sirena), kotalkarico Metko Kuk (AŠD Polet) in jadralki Giorgio Sinigoi in Saro Zuppin (JK Čupa/TPK Sirena). Goričanka Erika Bric (letnik 2001) je lani nastopala v B-ligi v Tržiču in v prvenstvu U18 s Foglianom, med letošnjim poletjem pa je pristopila k videmskemu prvoligašu Delser Libertas Basket School. Krstni nastop v A2-ligi je opravila v drugem krogu 6. oktobra, trener Francesco Iurlaro, sicer selektor italijanske izbrane vrste do 18 let, pa ji še naprej zaupa v vlogi krilne igralke. Bila je na širšem spisku državne reprezentance U17, v letošnji sezoni pa računa, da bi z državno izbrano vrsto nastopila na evropskem prvenstvu U18.

Jadralka TPK Sirena Jana Germani (letnik 1999) je leto 2018 okronala s prvim absolutnim državnim naslovom v olimpijskem razredu 49er FX. S krmarko Mario Vittori Raggi (La Spezia) je nastopila tudi na svetovnem prvenstvu v Aarhusu, kjer je zaključila na 36. mestu, regato za svetovni pokal v Hyeresu pa na visokem 18. mestu. Državni reprezentantki sta tekmovali še na evropskem prvenstvu na Poljskem (31. mesto) in na pokalu Princese Sofije (21. mesto).

Kotalkarica Metka Kuk (ŠD Polet, letnik 1997) je osvojila državni naslov v disciplini inline, na svetovnem prvenstvu v Franciji pa je bila četrta.

Jadralki Giorgia Sinigoi (JK Čupa, 2001) in Sara Zuppin (TPK Sirena, 2000) sta tudi v minuli sezoni potrdili, da sta med najboljšimi jadralkami v Italiji v razredu 420. Na državnem prvenstvu sta osvojili drugo absolutno mesto, bili pa sta najboljši krmarki, na ženskem državnem prvenstvu novembra letos pa sta osvojili srebrno kolajno. Doslej najboljšo uvrstitev na mednarodnih prvenstvih sta dosegli letos julija na mladinskem svetovnem prvenstvu v Teksasu, kjer sta bili peti.

V moški konkurenci smo uvrstili v predizbor odbojkarja Lorisa Maniaja (Piacenza/Sloga Tabor) in Jerneja Terpina (Monza/Mondovì), hitrohodca Fabia Ruzzierja (Altetica Master Trieste/AK Koper) in plavalca Kristjana Vidalija (Rari Nantes).

Števerjanski odbojkar Loris Manià (letnik 1979) se je s Piacenzo v A1-ligi uvrstil v končnico, naposled pa izpadel v četrtfinalu proti kasnejšemu državnemu podprvaku Civitanovi. Za 39-letnega odbojkarja je bila druga četrtfinalna tekma tudi zadnja v najvišji ligi (v A1-ligi je igral 13 sezon), saj se je v poletnih mesecih odločil, da bo prekinil igranje v A1-ligi in se naposled pridružil odbojkarjem Sloge Tabor v deželni C-ligi.

V odbojkarski A-ligi ostaja drugi števerjanski odbojkar Jernej Terpin (letnik 1996), s tem da se je 22-letnik med poletjem z najvišje A1-lige »preselil« v A2-ligo. Pri Monzi v A1-ligi ni dobil veliko priložnosti nastopanja, pri Mondoviju, kjer trenutno igra, pa je standardni igralec in na tekmah prispeva v povprečju 9,9 točk.

Zagnanost hitrohodca Fabia Ruzzierja (letnik 1953), člana tržaškega kluba Atletica Master Trieste in slovenskega AK Koper, je tudi pri 65. letih še vedno na višku. Letos aprila ga je med drugim atletska zveza Slovenije nepričakovano uvrstila v člansko državno reprezentanco za nastop na Balkanskem prvenstvu v hitri hoji na cesti. Zaradi nezgode je Ruzzier na tekmovanju v srbskem Zrenjaninu nastopil, a je zaradi poškodbe na tekmi na 20 kilometrov moral odstopiti, kar pa je zanj zelo neobičajno. V Trstu je septembra osvojil svoj trinajsti absolutni članski deželni naslov, sicer pa je na tekmah vedno med boljšimi v kategoriji M65. Letos med drugim mineva že 50 let od začetka njegove športne poti.

Plavalec tržaškega Rari Nantesa Kristjan Vidali (letnik 1997) se je kljub delovnim obveznostim dosegel normo za absolutno državno prvenstvo. Na zimskem v Riccioneju je nastopil, v Rimu poleti pa ne zaradi delovnih obveznostih. Na zimskem absolutnem državnem prvenstvu je bil na 100 metrov prsno 23., na 200 metrov prsno 27., na najkrajši razdalji pa 23.

Med ekipami pa smo slovenski športni novinarji s te strani meje izbrali člansko ekipo Jadrana, nogometaše Juventine in Mladosti ter člansko ekipo odbojkaric Zaleta. Košarkarji Jadrana so se v C-ligi gold (peta italijanska liga) uvrstili v končnico prvenstva, izpadli pa že v četrtfinalu proti Calligarisu iz Korena. V letošnji sezoni so po 10. krogih na sedmem mestu, ki še vodi v končnico prvenstva. Štandreška Juventina je napredovala v elitno ligo. Po desetih letih se vrnila v najvišjo deželno ligo in letos uspešno nastopa v njej. Mladost je prvič v zgodovini doberdobskega kluba napredovala v promocijsko ligo in je v prvem delu že prepričala. Odbojkarice združene ekipe Zalet pa so brez poraza napredovale v najvišjo deželno C-ligo. Novinke v ligi so letošnjo sezono začele nad pričakovanji: po sedmih krogih so oddaljene le točko od tretjega mesta.

Od »naših« dvanajstih kandidatov se uvrstil v finalni izbor vsaj eden. Prireditev v Gorici bo režiral Deželni sedež Rai za FJK (slovenski programi) ob pomoči Združenja slovenskih športnih društev v Italiji. Dogajanje na odru bosta kot običajno v živo predvajala radijski postaji Radio Trst A in Radio Koper.