Torek, 16 april 2024
Iskanje

Danska na vrhu, Bolgarija na dnu: kupna moč enega evra

Eurostatovi podatki o cenah v posameznih državah članicah EU

Evropa |
22. jun. 2020 | 9:58
Dark Theme

Razlike med cenami dobrin in storitev v posameznih članicah EU so bile lani precejšnje. Od povprečja je navzgor najbolj izstopala Danska, navzdol pa Bolgarija. Razlike so bile največje pri cenah v restavracijah in hotelih ter pri cenah alkohola in tobaka, kažejo v teh dneh objavljeni podatki Eurostata.

Cene dobrin in storitev so bile na Danskem leta 2019 od povprečja EU višje za 41 odstotnih točk, sledili so Irska (+34 odstotnih točk), Luksemburg (+31 odstotnih točk) in Finska (+27 odstotnih točk). Najnižje so bile v Bolgariji, kjer so bile od povprečja nižje za 47 odstotnih točk, in Romuniji, kjer so bile nižje za 45 odstotnih točk. V Italiji so bile od povprečja višje za tri odstotne točke, v Sloveniji pa nižje za 12 odstotnih točk.

Cena primerljive košarice hrane in brezalkoholnih pijač je bila v najdražji članici EU – Eurostat v statistiko ni več vključil Velike Britanije – leta 2019 skoraj dvakrat višja kot v najcenejši. Najnižja je bila v Romuniji, kjer je dosegla 66 odstotkov povprečja EU, in na Poljskem (70 odstotkov). Na drugi strani je bila cena na Danskem pri 129 odstotkih povprečja EU, sledili pa so Luksemburg in Avstrija (obe državi 124 odstotkov povprečja), Finska (119 odstotkov) in Irska (116 odstotkov). Pri cenah alkohola in tobaka so razlike večje. Najnižje cene so statistiki za leto 2019 zabeležili v Bolgariji (62 odstotkov povprečja EU), na Poljskem (74 odstotkov) ter na Madžarskem in v Romuniji (obe državi 75 odstotkov). Najvišje cene alkohola in tobaka so imele Irska (188 odstotkov), Finska (157 odstotkov), Švedska (131 odstotkov) in Francija (126 odstotkov). V Italiji so bile cene v skladu z evropskim povprečjem, v Sloveniji so bile 18 odstotnih točk pod povprečjem. Eurostat je opozoril, da je razlog za velike razlike v cenah teh dobrin predvsem v različni obdavčitvi.

Velike razlike v cenah je Eurostat zaznal tudi pri restavracijah in hotelih. V Bolgariji, ki je na tem področju najcenejša, so cene dosegle vsega 45 odstotkov povprečja EU, medtem ko so se na Danskem kot najdražji članici na tem področju povzpele za 56 odstotnih točk nad povprečje. V Italiji so bile tri odstotne točke nad povprečjem, v Sloveniji pa 15 odstotnih točk pod povprečjem.

Razlike so bile medtem manjše v kategorijah potrošniške elektronike, osebnih prevoznih sredstev in oblačil. Cene potrošniške elektronike so od povprečja navzdol najbolj izstopale na Poljskem (91 odstotkov povprečja), navzgor pa v Franciji (111 odstotkov). Cene so na splošno še višje v državah, kakršne so Islandija, Norveška in Švica, ki sicer niso članice Evropske unije. Naj še omenimo, da je Italija v vseh kategorijah dražja od Slovenije, izjema so le cene javnih prevoznih sredstev in stroškov za komunikacijo, ki so v Sloveniji višji kot v zahodni sosedi.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava