Petek, 19 april 2024
Iskanje

Merjasec po lovsko

83. recept naše kulinarične rubrike

17. avg. 2019 | 9:00
Dark Theme

Vsako soboto objavljamo na naši spletni strani www.primorski.eu kuharski recept našega nekdanjega kolege Ivana Fischerja. Ne gre za novost, temveč za elektronski ponatis kulinaričnega kotička, ki ga je Primorski dnevnik objavljal od pozne pomladi 2007 do jeseni leta 2011. Tako izvirnost receptov, kot tudi misli, ki spremljajo njihovo objavo, v celoti ohranjajo aktualnost in sporočilnost, spletna objava pa omogoča hkrati njihov hiter prenos v elektronski ali papirnati arhiv domače kuhinje.

Dobro branje!

Merjasec po lovsko

Če sem lani nekako v tem času pisal o merjascih, ki da razsajajo po našem Krasu, ker nimajo naravnih sovražnikov, se moram sedaj vrniti k zadevi, saj sem prav te dni, ob povratku s potovanja bral, da so po ukazu pristojnih oblasti pobili nekaj merjascev in pustili mrhovino, da gnije v gozdu. Da je divjih prašićev preveč, o tem ni dvoma, saj smo vsi, ki se potepamo po Krasu slej al prej naleteli na ščetinarje, ki so se bolj ali manj mirno sprehajali po dolinah. Prav tako ni dvoma, da merjasci povzročajo veliko škodo na poljščinah in da so kmetje upravičeno jezni nanje, čeprav jim menda, ne vem če dežela ali pokrajina, škodo povrnejo.

Vse to je res, a pustiti uplenjene živali, da trohnijo po gozdovih absolutno ni pravi pristop k reševanju problema in glede tega se enkrat toliko strinjam s tržaškim županom. On sicer gleda na zadevo s finančnega vidika, češ da bo moral poslati smetarje, da gozdove očistijo, meni pa se zdi nemoralno pobijati živali tja v en dan, mnogo bolj smotrno bi bilo meso nameniti ustanovam, ki skrbijo za prehrano revnejših sodržavljanov. Starodavni Gali iz stripa Asterix, pa ne samo oni, bi že vedeli, kako se stvari streže.

A preidimo h kulinarični plati problema. Današnji recept je samo eden od neštetih, ki zadevajo okusnega ščetinarja in je še kar podoben tistemu, ki sem ga objavil lani. Meso mora biti predvsem odležano, nakar ga je treba vsaj 24 ur marinirati. Za 6 oseb torej potrebujemo:

1,2 kg merjaščevega stegna brez kosti

25 cl vinskega kisa

0,5 l močnega rdečega vina

1 čebulo

1 koren

1 steblo zelene

pol rdečega feferona

olivno olje

strok česna

250 g pelatov

pol žličke kumine juh tudi iz kocke

sol.

Meso pustimo 24 ur v kisu, v polovici vina in pol litra vode, v tem času ga obrnemo 3 ali 4 krat. Potem ko smo meso vzeli iz marinade, ga dobro obrišemo in narežemo na primerno velike kocke, ki jih na močnem ognju in vrelem olju na hitro prepražimo. V drugi posodi prepražimo strt česen in feferon in dodamo meso, da se dobro zapeče. Sedaj lahko dodamo drobno narezano čebulo, koren in zeleno, premešamo, solimo in pustimo, da se vse skupaj kuha nekaj minut, nazadnje prilijemo še preostalega četrt litra vina in pustimo, da izpari. Nato prilijemo paradižnik in dodamo kumino, premešamo, pokrijemo in pustimo, da vre na srednje močnem ognju. Ko se omaka zgosti, postopoma prilivamo juho. Kuhamo toliko časa, dokler se meso ne zmehča, ponudimo pa s polento, krompirjevim pirejem ali s kruhovimi cmoki. Priležejo se tudi krompirjevi njoki.

Dober tek!

Ivan Fischer

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava