Nedelja, 21 april 2024
Iskanje

Učinkovita cepiva še niso dovolj

Glavni farmacevt podjetja Asugi Paolo Schincariol o kampanji množičnega cepljenja

Trst |
28. mar. 2021 | 11:30
Dark Theme

V Italiji so v soboto, 27. marca, presegli mejnik 9 milijonov vbrizganih odmerkov cepiva, izredni komisar za covid-19 Francesco Paolo Figliuolo pa je napovedal prihod pošiljke 3 milijonov odmerkov. Priložnost smo izkoristili, da smo spet zmotili Paola Schincariola, glavnega farmacevta podjetja Asugi in člana strokovne komisije italijanske agencije za zdravila Aifa.

Paolo Schincariol (FOTODAMJ@N)
Paolo Schincariol (FOTODAMJ@N)

Začnimo pri AstraZeneci. Vas skrbi skepsa, ki je zavladala okoli tega cepiva?

Zdi se mi, da po nekaj dneh, ko so bili ljudje upravičeno zbegani, se je stanje umirilo, saj v FJK nismo nato beležili večjega števila odpovedi cepljenju.

Družba AstraZeneca ni imela težav le s primeri krvnih strdkov. Tudi pri komunikaciji ni bila najbolj uspešna. Objavila je napačne podatke o študijah, ne spoštuje dogovorov o dostavi cepiva. Občutek sicer imam, da Evropska unija zdaj stalno napada AstraZeneco, medtem ko jo Velika Britanija brani. Ali se skrivajo za tem tudi geopolitični interesi?

Zanimivo je, da je AstraZenecino cepivo tudi zdaleč najcenejše cepivo, tako da nekdo lahko zaradi tega pomisli na marsikaj. Vsekakor je podjetje, kar se tiče komunikacije, marsikaj zgrešilo, preveč je bilo nerodnosti. Posledice napak podjetja pa je mogoče zaznati pri percepciji učinkovitosti in varnosti cepiva, ki je sicer tako varno kot učinkovito. Ne smemo pozabiti, da uporablja isto tehnologijo kot Johnson & Johnson in druga cepiva, ki jih razvijajo, o teh pa se še zdaleč ni toliko debatiralo.

V Domu starejših občanov v Ilirski Bistrici se je deset stanovalcev okužilo, kljub temu, da so bili pred dvema mesecema cepljeni z drugim odmerkom Pfizerjevega cepiva. Potek bolezni pa je blažji. Je to dokaz, da cepivo ne prepreči okužbe, a prepreči hujši potek bolezni?

Študije v klinični fazi testiranja so že potrdile, da cepivo bistveno zmanjša možnost hujšega poteka bolezni, trenutno pa ne vemo, ali tudi zmanjša kroženje virusa. Tudi zaradi tega moramo biti pozorni, ker cepljena oseba se lahko okuži, bolezni pa ne razvije, tako da se počuti dobro in sploh ne ve, da ima covid-19. Tvega pa, da s svojim obnašanjem okuži drugo osebo, ki ni cepljena. Zaradi tega morajo tudi cepljeni ljudje še naprej nositi masko, upoštevati varnostno razdaljo in skrbeti za higieno rok. S tem bo treba sobivati še več časa.

Pogovor s Paolom Schincariolom si lahko v celoti preberete v današnjem (nedeljskem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava