Četrtek, 18 april 2024
Iskanje

Komunikacijski trud poplačan z všečki

Alek Devetak analiziral profile zamejskih društev na družbenih omrežjih

Gorica |
23. jun. 2019 | 8:00
Dark Theme

GORICA - »Povprečno število všečkov oz. sledilcev - kar 672 - na profilih slovenskih društev, ki uporabljajo družbena omrežja Facebook in Instagram, je nad pričakovanji,« razlaga Alek Devetak, 21-letni študent ekonomije na milanski univerzi Bocconi. Ugotovitev izhaja iz raziskave, ki je po razpoložljivih podatkih nihče drug še ni izpeljal: Devetak je podrobno analiziral uporabo družbenih omrežij slovenskih društev v Italiji. Upošteval je skupno 155 društev, ki so včlanjena v krovni organizaciji SSO in SKGZ. Med temi je 23 društev na Videmskem, 85 na Tržaškem in 47 na Goriškem. Za vsako društvo je raziskal, ali imajo spletno stran, Facebook in Instagram profil. Analiziral je, koliko všečkov prejemajo njihove objave, koliko redno uporabljajo te kanale, koliko sledilcev in koliko všečkov prejemajo na Instagramu.

Od 155 analiziranih društev jih 48 (torej tretjina) nima profilov na družbenih omrežij. Facebook pa je najbolj pribljubljen spletni kanal: 88 društev ima svoj profil. Od teh jih 69 redno uporablja svojo stran. Povprečje všečkov oz. sledilcev je, kot rečeno, 672: 26 društev ima nadpovprečno število všečkov, 62 pa pod povprečjem. Le 16 društev ima profil na Instagramu, kar kaže na dejstvo, da je to družbeno omrežje marsikateremu društvu še nekoliko tuje.

Devetak je na podlagi podatkovne baze tudi izluščil nekaj morebitnih korelacij. Za 75 odstotkov primerov, ki jih je Devetak analiziral, drži, da rednejše so objave na Instagramu, več sledilcev pridobi društvo. Za 73 odstotkov društev ugotavlja, da več všečkov ima Facebooku stran, več sledilcev pridobi na Instagramu. Najmočnejša korelacija, 92 odstotkov, pa velja za ugotovitev, da več všečkov ima društveni profil na Facebooku, več objavlja. Zakaj je ta informacija uporabna? Podatki kažejo, da več objav ima društvo, več sledilcev pridobi. Torej: več se komunikacijska skupina trudi, več »uspeha« - če tega merimo v všečkih - bo pridobila. Pomembno je poudariti, da »uspehu« na enem družbenem omrežju (Facebooku) ne sledi avtomatično »uspeh« na Instagramu. To pomeni, da vsako družbeno omrežje sledi drugačnim zakonitostim, zaradi česar se morajo odgovorni za komunikacijo pri društvih prilagoditi.

Izsledke raziskave je Devetak predstavil med delavnico Kako do uspešne uporabe družbenih omrežij?, ki je v petek popoldne potekala v prostorih Trgovskega doma v Gorici. Priredili so jo, da bi delno odgovorili na potrebo društev, da osvojijo nekaj osnovnih trikov in prejmejo nasvete za uspešno komunikacijo dejavnosti in za privabljanje novih članov. Po Devetakovi predstavitvi sta navzoče nagovorili še strokovnjakinji Manca Korelc in Alenka Pahor Žvanut. Manca Korelc je priznana trenerka za komuniciranje na družbenih omrežjih, Alenka Pahor Žvanut pa je vodja sektorja za vsebinski digitalni marketing blagovne znamke I Feel Slovenia. Delavnico je priredil Krožek Anton Gregorčič v sklopu projekta Zastavimo skupne moči za skupne cilje, ki ga financira Dežela Furlanija Julijska krajina v spomin na Mirka Špacapana.

Več na naši spletni strani

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava