Petek, 05 april 2024

»Žilam« pokal Narodnih skupnosti

»Žile« so na najboljši možni način začele pohod na Europeado, ki bo prihodnje leto na Koroškem

22. jun. 2019 | 22:20

Na pripravljalnem turnirju v Velikovcu so nogometaši reprezentance Slovencev v Italiji osvojili prvo mesto in tako prišli do prve lovorike v svoji zgodovini. Pokala narodnih skupnosti, ki je potekal danes na stadionu Lilienberg Arena, sta se udeležila še Team Koroška/Kärnten (reprezentanca koroških Slovencev) in I Ladins (ekipa Ladincev z Južne Tirolske). Domačini so se uvrstili na drugo mesto, Ladinci pa na tretje. Po odpovedi ekipe Južnih Tirolcev se je turnir spremenil v troboj, tako da so se vse tri ekipe pomerile med seboj. Vsaka tekma je trajala dvakrat po 30 minut. Prva med koroškimi Slovenci in Ladinci se je zaključila z izidom 1:1. Na zadetek gostov v prvem polčasu so domačini odgovorili v drugem polčasu. Enajsterica Team Koroška je predvajala bolj napadalno igro, Ladinci pa so se čvrsto borili v obrambi.Sledil je dvoboj med Ladinci in reprezentanco Slovencev v Italiji, ki so že v uvodnih minutah pokazali, da so prišli v Velikovec dobro pripravljeni. Že v drugi minuti je ladinskega vratarja premagal Kevin Kerpan, ki je izkoristil natančen predložek kapetana Alena Carlija. Fantje selektorja Maria Adamiča so predvajali agresivno igro, ki je slonela predvsem na čvrsti obrambi in hitrim potezam na sredini igrišča. V deveti minuti je strel Martina Jurna zaustavila vratnica, tri minute kasneje pa je bil mladi zvezni igralec, ki je v minuli sezoni igral za repenski Kras, bolj natančen in poskrbel za 2:0. Vratar Edvin Carli je v prvem polčasu le enkrat posredoval, v drugem pa je bil praktično brez dela. Zadnja tekma včerajšnjega turnirja je bil tako pravi finale. Za prvo mesto so si stali nasproti gostitelji s Koroške in »žile«. V primerjavi s prejšnjima tekmama, ki sta se odvijala na stranskem igrišču iz umetne trave, je bil slovenski derbi na glavnem igrišču Lilienberg Arene, ki ga obilno jutranje deževje nikakor ni skvarilo. Že v uvodu je bila tekma na visoki kakovostni ravni. Selektor Adamič je na igrišče ponovno postavil standardno enajsterico. V vratih je branil Edvin Carli, izkušeno obrambno vrsto pa so sestavljali Alen Carli in Stefano Simeoni na centru ter Goran Kerpan in Paolo Innocenti na bokih. Pred obrambo sta zaigrala Thomas Tabai in Daniel Tomizza, ki je bil med boljšimi na igrišču. V napadalni zvezni liniji so »leteli« Kevin Kerpan, Alessio Celea in Martin Juren, v špici pa je igral Alen Cadez. Izenačen dvoboj je odločil zadetek štandreškega nogometaša Kevina Kerpana, ki je v 21. minuti izkoristil zmešnjavo v kazenskem prostoru domačega vratarja in se tako še drugič na turnirju vpisal med strelce. Drugi polčas je bil v znamenju čvrste igre na obeh straneh. Team Koroška je le enkrat ogrozil Carlijeva vrata, Adamičevi fantje pa so kar nekajkrat nevarno zapretili v napadu.