Četrtek, 18 april 2024
Iskanje

Babčevo podstrešje – pisana stran zgodovine

Še do nedelje na ogled razstava Morje - naše življenje

Trst |
30. okt. 2020 | 17:19
Dark Theme

Podstrešja so očem mnogih polna stare in neuporabne šare, ki pa zna radovednim ušesom, ki ji želijo prisluhniti, pripovedovati življenjske zgodbe in dogodivščine, ki sodijo že v zgodovino in bi šle drugače v pozabo. Zelo zgovorno je bilo »šare bogato« podstrešje nabrežinske ribiške družine Caharija, Babčevih, kot jim še danes pravijo po domače, ki današnjemu človeku ponuja odsev prostora in časa ter plete zgodbo slovenskih družin, ki so si v preteklih stoletjih utirale pot na kraški zemlji, med oljkami, vinogradi in morjem ob strmi kraški obali.

Babčevo podstrešje se je od 1. oktobra preselilo v prostore Skladišča 26 v starem pristanišču, kjer na stežaj odpira svoja vrata obiskovalcem in jim ponuja zanimivo in kakovostno zasnovano razstavo Morje – naše življenje, ki jo je postavil Slovenski etnografski muzej iz Ljubljane v sodelovanju z Zvezo slovenskih kulturnih društev. Babčevo dediščino je namreč lastnik Bogdan Petelin pred nekaj leti podaril slovenski državni narodnopisni instituciji: ta jo je na ogled prvič postavila leta 2018 in ob tej priložnosti se je pri ZSKD porodila ideja o začasnem povratku v domači kraj.

Razstava Morje - naše življenje(FOTODAMJ@N)
Razstava Morje - naše življenje(FOTODAMJ@N)

VSEGA JE »KRIV« ZDRAVKO

»Zdravko je bil v družini Caharija zadnji ribič: poklic je opustil v sedemdesetih letih in takrat je na domačem podstrešju začel vneto zbirati stare predmete. Uredil je pravi zasebni muzejček, kjer je sprejemal tudi šolske skupine,« na vodenem ogledu pove etnologinja Jasna Simoneta. Razstava je zasnovana tako, da obiskovalcu ponuja spomine iz družinske zgodbe in utrinke iz zgodovine Nabrežine oziroma širšega okolja, tako da jo lahko beremo večplastno, pravi.

Razstava Morje - naše življenje (FOTODAMJ@N)
Razstava Morje - naše življenje (FOTODAMJ@N)

Na razstavi je na ogled več sto predmetov, ki so jih uporabljali pri ribolovu, na čolnih, pri popravljanju in izdelovanju plovil, pri obdelovanju kraške zemlje, vinogradništvu ali živinoreji, osebni predmeti in zapisi posameznih družinskih članov, družinski dokumenti in fotografije iz družinskega arhiva.

Predmeti ne izstopajo po dragocenosti, pač pa vsak izmed njih prispeva k neki celoti in dopolnjuje mozaik zgodbe čupe Marije, ugotavlja vodička.

ŠE JE ČAS ZA OGLED ...

Če ste med tistimi, ki si razstave še niso ogledali, potem velja pohiteti. Čas imate samo še do nedelje, in sicer v soboto in nedeljo od 10. do 19. ure.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava