Petek, 19 april 2024
Iskanje

Delavci železarne si zaslužijo muzej

Podjetnik Vittorio Petrucco, ki bo z Icopom gradil osmi pomol, želi ohraniti del železarskega objekta

12. mar. 2021 | 7:53
Dark Theme

Vittorio Petrucco, predsednik furlanskega gradbenega podjetja Icop, verjame, da ima Trst še veliko neizkoriščenega potenciala. V ta prostor je družinsko podjetje s stoletno tradicijo, ki se od vsega začetka ukvarja z gradbeništvom, začelo resno investirati. Icop je sodeloval pri izgradnji nove logistične platforme, je eden od glavnih partnerjev Trgovinske zbornice pri projektu Morskega parka, z družbo TermeFVG pa pripravlja projekt za nov terapevtski bazen v Starem pristanišču. Daleč najbolj ambiciozen projekt pa je vezan na območje, kjer sta do nedavnega delovala plavž in koksarna. Tu želi Icop zgraditi osmi pomol, največjo infrastrukturo v Trstu, s katero bo pristanišče še povečalo zmogljivosti. Več o načrtih podjetja nam je povedal njegov predsednik Vittorio Petrucco, ki si med drugim želi urediti muzej škedenjske železarne. En del industrijskega objekta bi ohranil, estetsko oblikovanje njegove zunanjosti pa bi poveril umetnikom.

Ime vašega podjetja, ki ga vodite z bratom Pierom, je že stalnica v tržaških naložbenih projektih. Od kod izvira ves ta interes za Trst?

Naj uvodoma povem, da jaz že trideset let živim v Trstu, moja soproga je namreč Tržačanka. Res je, da so bile v preteklosti naše naložbe omejene na Furlanijo, kjer ima družba sedež. Poslovno sodelovanje v Trstu se je začelo z logistično platformo, nato pa so se pojavile še druge priložnosti.

Kaj je bil v preteklosti glavni posel vaše družbe?

Z gradbeništvom se je začel ukvarjati že ded, posel je nadaljeval oče. V devetdesetih letih sva se z bratom osredotočila na projekte mikrotuneliranja po celi Italiji. Okoli leta 2000 pa sva sklenila, da je čas, da se vrnemo k našim koreninam in se osredotočimo na projekte v Furlaniji - Julijski krajini. Posvečati smo se začeli infrastrukturnim delom. Ko so objavili razpis za logistično platformo, smo se odločili sodelovati, saj so od izvajalca del zahtevali celo serijo spretnosti, ki jih naše podjetje ima. Razpis je predvideval, da mora pri projektu sodelovati tudi eno pristaniško podjetje. Obrnili smo se na podjetje Parisi, ki je bilo na začetku skeptično do naše ponudbe, a na koncu se je odločilo sodelovati pri gradnji platforme. In družini Parisi, ki ima mednarodne izkušnje, gredo zasluge, da smo vzpostavili stike najprej s Kitajci, nato pa z Nemci.

Več v današnjem (petkovem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava