Torek, 16 april 2024
Iskanje

Ko se z zvonika razlega »šk’rb’tanje«

V Mačkoljah je v velikem tednu še vedno živa tradicija ragljanja

20. apr. 2019 | 11:26
    ?wmode=transparent&controls=2&showinfo=0&theme=light">
Dark Theme

Velika noč je največji cerkveni praznik, ki je skozi stoletja zaznamoval tudi navade in običaje. Tako je priča tradicija, ki se je razvila v slovenskem in na splošno srednjeevropskem prostoru, ragljanje oziroma po domače »šk’rb’tanje«, ki je še živa v Mačkoljah. Tri dni pred veliko nočjo se namesto običajnega zvonjenja zasliši ropot, ki ga proizvaja »šk’rb’tula«, lesena škatla z ročico, ki vrti lesen valj, na katerem so zobki, ki izmenično sprožijo kladivca ter proizvajajo ropot.

Zvonovi zadnjič zaigrajo na veliki četrtek zvečer pred mašo, nakar se v petek ob 6. uri zjutraj oglasi raglja, ki jo slišimo še opoldne, ob 15. uri v spomin na Jezusovo smrt in zvečer kot vabilo k obredom velikega petka. Nato se raglja oglasi zadnjič pred obredi velike sobote, nakar se ponovno oglasijo zvonovi ob blagoslovu jedi, ki v nekaterih cerkvah tradicionalno poteka ravno v soboto proti večeru.

Da je v Mačkoljah ohranjanje tradicij na dnevnem redu, priča zanimanje mladih fantov in njihova prisotnost ob vseh večjih krščanskih praznikih pri obredu pritrkovanja ali »k’mp’njanja«.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava