Četrtek, 25 april 2024
Iskanje

Manifest za nesovražno komunikacijo odromal v Maribor

Prva neitalijanska ustanova, ki je podpisala manifest, je mariborski Narodni dom

7. jan. 2019 | 0:33
Dark Theme

Fenomen sovražnega govora, ki je razširjen zlasti na spletu, ne pozna meja. Zato je odločitev ustanoviteljev projekta Parole O_stili, da na svoji spletni strani manifest za nesovražno komunikacijo objavijo tudi v drugih jezikih - poleg italijanskega seveda -, zadetek v polno. Trenutno je manifest mogoče prebrati v 24 jezikih, med katerimi so poleg slovenskega tudi uradni jeziki nekaterih evropskih držav, a ne samo: tu so še katalonščina, armenščina, arabščina, kitajščina, hindi, pa tudi latinščina in stara grščina. Ko že govorimo o spletni komunikaciji, brez emodžijev skorajda ne gre, zato je manifest seveda »preveden« tudi v to priljubljeno obliko slikovnega komuniciranja.

Idejna pobudnica projekta, ki je luč sveta ugledal ravno v Trstu, je strokovnjakinja za komunikologijo Rosy Russo. Med prihodnjimi cilji je predvsem internacionalizacija dejavnosti je razkrila odgovorna za stike z javnostjo Tiziana Montalbano: »Manifest je lepo zakrožil po mednarodni spletni sceni, posebno priljubljen je v špansko govorečih državah, naslednji korak je zato strukturirana vzpostavitev sodelovanja s ustanovami iz drugih evropskih in neevropskih držav.«

Začetni korak na poti mednarodne uveljavitve je sicer že bil storjen: prva neitalijanska ustanova, ki se je odločila, da »podpiše« dekalog proti nasilni komunikaciji, je mariborski Narodni dom. Novico o pristopu so decembra objavili na svojih spletnih kanalih in v januarskem mesečniku Narodnega doma. »Za pristop k manifestu za nesovražno komunkacijo smo se odločili, ker je to zelo aktualna tematika. Sporočilo želimo prenesti ne le med naše obiskovalce, temveč tudi širše,« je pojasnil Boris Črnič, vodja stikov z javnostmi Narodnega doma Maribor, »objave v našem časopisu, na Facebook in spletni strani so šele začetek te akcije.« Vsebino manifesta v desetih točkah nameravajo vnesti v vse delavnice za otroke in mladino, ki jih prirejajo, kot so npr. Kulturni dnevnik, otroški gledališki abonma Kekec, Art kamp v okviru Festivala Lent, z izvedbo konkretnih nalog na temo posameznih točk manifesta; na svojih Facebook in Instagram profilih bodo sprožili posebno akcijo z različnimi zgodbami, poleg tega pa bodo material in sporočilo o nesovražni komunikaciji delili na vseh prireditvah Narodnega doma. Z vsebino manifesta bodo elektronsko obveščali vrtce, šole in knjižnice, planirajo pa tudi novinarsko konferenco na to tematiko, pojasnjuje Črnič.

V Italiji je manifest za nesovražno komunikacijo že podpisalo veliko posameznikov, organizacij, javnih uprav, politikov, podjetij, pa tudi športnikov. Med temi so poleg trenerja Juventusa Massimiliana Allegrija tudi članice italijanske odbojkarske reprezentance z »zvezdnico« Paolo Egonu na čelu.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava