Petek, 05 april 2024
Iskanje

»Pouk v slovenskem jeziku ni pod vprašajem«

Tako pravi v pogovoru za naš dnevnik tržaška občinska odbornica Angela Brandi glede novega pravilnika za vrtce. Nekatera vprašanja pa so še odprta

Trst |
26. nov. 2018 | 10:14
Dark Theme

V ponedeljek bo tržaški občinski svet verjetno obravnaval tudi sklep o novem pravilniku za občinske vrtce, ki je iz različnih razlogov dvignil veliko prahu. Pred obravnavo smo se pogovorili s pobudnico pravilnika, občinsko odbornico Angelo Brandi, ki pa je takoj opozorila, da o 30-odstotnem pragu za tuje otroke v posameznih oddelkih vrtcev ne namerava govoriti. »To sem rekla tudi drugim novinarjem«. Prešla sva torej naravnost k osrednji temi pogovora - k slovenskim oddelkom vrtcev.

V občinski komisiji ste povedali, da boste sprejeli pripombo, ki jo je v zvezi s slovenskimi oddelki vrtcev izrekla svetnica Valentina Repini. Potrjujete?

Svetnica Repini je izrazila zaskrbljenost, za razliko od drugih, ki so takoj vzkipeli in nas obtožili, da smo določene zadeve izbrisali. Ničesar nismo izbrisali. Dejstvo je, da smo pravilnik zasnovali tako, da bi ga poenostavili, zato v njem načrtno nismo navedli nobenega zakonskega predpisa. Edina izjema je ustava, ki je omenjena v prvem členu. To pa zato, ker če bi omenjali posamezne zakone, ki bi jih v prihodnje spremenili, bi morali vsakič spremeniti tudi naš pravilnik.

Ker imamo zaščitni zakon za Slovence št. 38 iz leta 2001, ki prikliče zakon št. 1012 iz leta 1961, v slednjem pa piše, da moramo otrokom v otroških vrtcih zagotoviti pouk v njihovem maternem jeziku, je jasno, da velja to določilo. Občinski pravilnik je podrejen državnemu zakonu in ga torej ne more spremeniti. A ni tako?

Marsikoga pa je vseeno začudilo, da je v zdajšnjem pravilniku zapisano, da mora osebje v slovenskih oddelkih vrtcev obvladati slovenski jezik, v novem pravilniku pa je ta stavek izpadel.

Pravilnik smo spremenili, ker ga je bilo potrebno posodobiti. Dodali smo veliko stvari, medtem ko smo vse, kar je bilo odvečno, umaknili. Tam, kjer obravnavamo otroke s posebnimi potrebami, na primer ne omenjamo tozadevnega zakona.

Celotni intervju v nedeljski izdaji Primorskega dnevnika

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava