Četrtek, 18 april 2024
Iskanje

Pripoved brez samohvale

Spomini bivšega partizana Borisa Ferlata v knjigi Bilo je res tovarištvo

5. dec. 2018 | 20:30
Dark Theme

Pred dvema letoma se je urednica na Radiu Trst A Luana Grilanc lotila niza oddaj Za svobodo, za kruh. Za mikrofon je povabila zlasti starejše osebe, partizane, aktiviste in pričevalce, ki so v pogovoru z njo obujali spomine na obdobje druge svetovne vojne. Med njimi je bil tudi 96-letni Boris Ferlat iz Mirna pri Gorici, ki danes prebiva v Kromberku in je po začetni skepsi pristal, da njegovi spomini izidejo v knjigi. Nastala je tako knjiga Bilo je res tovarištvo. Spomini partizana Borisa Ferlata, ki so jo preteklega 2. decembra predstavili v Bazovici, še prej pa je Ferlat poromal na bazovsko gmajno, da bi se poklonil spominu na bazoviške junake.

Avtorica Luana Grilanc je prisluhnila Ferlatovim spominom, jih vestno zapisovala, skupaj sta jih pregledala, še kaj dodala in naposled je bila knjiga nared, tudi po zaslugi vseh, ki so pri tem brezplačno sodelovali, je poudarila Grilančeva.

Zgodba Borisa Ferlata je razgibana in raznolika, pravi avtorica: začel je kot kurir in aktivist leta 1941, njegova vojna pot pa je vseskozi priča o sodelovanju med slovensko osvobodilno fronto in italijansko »resistenzo«, pa ne le na lokalni ravni, saj so ga med drugim poslali tudi v Vicenzo kot obveščevalca.

»Takoj mi je bilo jasno, da gre za edinstveno osebnost. Prepričal me je njegov način pripovedovanja - živahen, prepleten z ironijo, vedno zelo stvaren in objektiven, brez pretiravanj ali samohvale,« pravi Luana Grilanc o Ferlatu, ki je kljub številnim težavam verjel v boljšo prihodnost ter z zagnanostjo in delavnostjo marsikaj ustvaril.

Bilo je res tovarištvo se je medtem uvrstila med najbolje prodajane v TKS, po božičnih in novoletnih praznikih pa jo bodo še predstavili tako na Goriškem kot na Tržaškem.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava