Sreda, 17 april 2024
Iskanje

Ko se je zaključila »diskriminacija« med osmicami

V tiskani izdaji Primorskega dnevnika smo natanko pred desetimi leti objavljali ... (73)

Trst |
23. maj. 2019 | 16:00
Dark Theme

V slogu ameriškega #throwbackthursday oziroma četrtkovega obujanja spominov iz preteklosti« na spletni strani vsak četrtek objavljamo kako vsebino, ki smo jo v istem tednu leta 2009 - pred točno desetimi leti - objavili v tiskani izdaji Primorskega dnevnika.

Danes nadaljujemo obujanje spominov s prispevkom o novem pravilniku, ki je osmicam v Trstu zagotovil »enako dostojanstvo«. Članek je bil objavljen v torek, 19. maja 2009.

»Diskriminacije« med osmicami v tržaški občini in v drugih okoliških občinah je od sinoči konec. Mestna skupščina je soglasno odobrila odlok o novem pravilniku o osmicah, ki je dejansko »poenotil« položaj osmic v tržaški pokrajini.

Predlog o novem pravilniku sta dala občinski svetnik Demokratske stranke Stefano Ukmar in njegov kolega iz vrst Forze Italia Lorenzo Giorgi.Že dejstvo, da sta odlok spodbudila občinska svetnika, je dokaj neobičajna; še redkeje pa se dogaja, da isti predlog podpreta predstavnik opozicije in svetnik iz vrst večine. Prav to skupno opozicijsko-večinsko zavzemanje za posodobitev pravilnika o osmicah, pa je bilo porok za uspeh.

Vse, kar se je v zvezi z osmicami dogajalo na tržaški občini, je bilo tako rekoč bliskovito. V začetku prejšnjega tedna je občinski odbor pozitivno ocenil predlog; konec tedna je podobno mnenje izrekla tudi občinska komisija za kmetijstvo. Sinoči se je pozitivni krog sklenil z dokončno odobritvijo.

Ukmar se je v uvodnem posegu zahvalil kolegu Giorgiju za podporo; prav tako odbornikoma Marini Vlach in Paolu Rovisu in tehničnim uradom, ki so uredili pravilnik.

Ta je bil potreben, ker se je v zadnjih letih v osmicah marsikaj spremenilo.

V prvi vrsti uživanje vina, ki se je - po uvedbi novih zakonskih pravil o cestni varnosti - precej znižalo. Prodajno obdobje bo zato neposredno odvisno od količine vina na prodaj: po en dan za vsakih 40 litrov vina (prej 60 litrov). Osmice bodo odprte največ mesec dni, vinogradnik pa bo lahko porazdelil odprtje v več terminov skozi celo leto, a vsakič bo moralo odprtje trajati vsaj teden dni. Za količine večje od 15 hektolitrov bo vinogradnik lahko koristil daljše odprtje (dodatni mesec).

Novost zadeva tudi prodajo hladne hrane v osmici. Ta bo lahko lastne proizvodnje ali živilske proizvodnje drugih proizvajalcev, ki pa morajo biti izključno iz Furlanije-Julijske krajine. Tako se ovrednotijo deželni živilski proizvodi. Ukmar je ob koncu svojega posega omenil osmičarski obračun lanskega leta: v tržaški občini je delovalo 19 osmic, v katerih so iztočili 584 hektolitrov vina.

Giorgi je poudaril, da sodijo osmice v tradicijo, ki jo je treba obnavljati, a tudi prilagoditi sodobnemu času. Zato je bila potrebna uvedba novosti o trajanju osmic upoštevajoč količino vina. Po njegovem odlok služi za »parifikacijo« osmic v tržaški občini in ostali pokrajini.

Svetnik UDC Roberto Sasco je obeležil osmice kot »naše kulturno in družbeno bogastvo« ter se zahvalil Ukmarju in Giorgiju, ker sta se za to bogastvo konkretno zavzela. Podobno je menil tudi predstavnik Rovisove liste Emiliano Edera.

Ob tako široki politični podpori je bilo glasovanje le še gola formalnost: vseh 35 prisotnih svetnikov je odlok Ukmar-Giorgi podprlo.

M.K.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava