VREME
DANES
Petek, 13 marec 2026
Iskanje

Pod Devinskimi stenami opazili želvo

23. avg. 2018 | 16:40
Dark Theme

Na morju pred Devinskimi stenami so včeraj opazili želvo, ki je precej pogosta v Tržaškem zalivu. V Miramarskem morskem parku so potrdili, da gre za glavato kareto (znanstveno ime: Caretta caretta), ki zraste od 70 cm do 100 cm. V primerjavi z drugimi želvami ima glavata kareta veliko glavo in močne čeljusti, s katerimi drobi oklepe jastogov, rakovic in drugega trdnega plena.
Direktor Miramarskega morskega parka Maurizio Spoto je v telefonskem pogovoru potrdil, da so glavate karete precej razširjene v Tržaškem zalivu, saj vsako leto opazijo med 20 in 30 primerkov, še posebej v poletnih mesecih, ko imajo znanstveniki več izvidnic. Koliko karet dejansko prebiva v Tržaškem zalivu ali širše v severnem Jadranu, pa ni mogoče oceniti. »Vsekakor jih je več, kot si predstavljamo,« je povedal Spoto.
Kareta, ki jo je v svoj objektiv ujel ornitolog Paolo Utmar, je plavala med sesljanskim portičem in gojiščem školjk. Kot je pojasnil sogovornik Spoto, so želve, še posebej ko počivajo, pogosto na površju in zato tudi dobro opazne.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava