Ponedeljek, 29 april 2024
Iskanje

Mozaik le prvi korak

V Štandrežu poklon Mirku Špacapanu

12. dec. 2018 | 7:22
Dark Theme

»Mozaik, ki ga posvečamo spominu na Mirka Špacapana, naj predstavlja prvi korak na poti do ovrednotenja soškega brega, ki je danes zaraščen in zapuščen.« Tako je povedal predsednik društva sKultura 2001 Marjan Brescia na včerajšnjem odkritju novega mozaika, ki so ga postavili na visokem soškem bregu na koncu Ulice Ticino v Štandrežu.

Na krajši svečanosti se je zbralo nekaj starejših domačinov, prišla je tudi peščica staršev učencev vaške osnovne šole Fran Erjavec, ki poskrbeli za krajši nastop. Zapeli so dve pesmi; med prvo in drugo jih je nagovoril Brescia in jim pojasnil, da je leta 2005 Soča s svojim izpodjedanjem brežin povzročila dva manjša usada, zaradi česar naj bi bila ogrožena makadamska cesta na visokem soškem bregu.

Odkritja se je udeležilo več domačinov
Odkritja se je udeležilo več domačinov

Brescia je povedal, da so zaprosili za pomoč takratnega deželnega svetnika Mirka Špacapana, ki je preko svojega prijatelja, nekdanjega deželnega odbornika Gianfranca Morettona dosegel, da je dežela zagotovila 400.000 evrov za sanacijo brega. »Za pomoč smo Špacapanu še vedno hvaležni, zato smo se odločili, da se mu oddolžimo z spominskim obeležjem,« je še razložil Brescia in povedal, da so za mozaik prejeli 5000 evrov prispevka v okviru projekta Zastavimo skupne moči za skupne cilje.

Projekt za obeležje je izdelal prof. Jurij Smole z ljubljanske Akademije za umetnost, ki je tudi z laserjem vklesal Špacapanov portret v rdeč marmor. Načrt mozaika je pripravil Stefano Jus iz Spilimberga, medtem ko so mozaik kot tak izdelale Maria Eterna Baratta iz Salerna, Mirjam Fengler iz Avstrije in Aurora Folloni iz Codroipa, ki so v preteklosti že sodelovale z društvom sKultura 2001. Občasno je pri pripravi mozaika sodelovala še Giulia Crainich. Člani kamnoseške skupine iz Manč so v kamen vklesali luknje, ki jih je zatem prekril mozaične ploščice.

$!Projekt za obeležje je izdelal prof. Jurij Smole
Projekt za obeležje je izdelal prof. Jurij Smole

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava