Petek, 26 april 2024
Iskanje

Vse več žensk poišče pomoč, nasilje prijavi 38 odstotkov

Goriško združenje SOS Rosa prireja niz dogodkov ob dnevu proti nasilju nad ženskami

Gorica |
21. nov. 2022 | 6:25
Dark Theme

Število žensk, ki poiščejo pomoč zaradi nasilja v družini, se viša. Podatek kaže na vse večje zavedanje žensk, da lahko poiščejo izhod iz težkih situacij, ne pa na povečanje primerov nasilja. Tako pravi Francesca Vuaran, predsednica goriškega združenja SOS Rosa, ki že desetletja pomaga ženskam, ki so žrtve raznih oblik nasilja, da najdejo pot do boljšega življenja. Letos je do 18. novembra združenje SOS Rosa sprejelo 167 žensk, od katerih polovico, 84, prvič. Ženske so v povprečju stare 43 let, velika večina (135 od 167) je italijanskih državljank.

Predsednica SOS Rosa je podatke predstavila na srečanju, med katerim so promovirali dogodke ob 25. novembru, mednarodnem dnevu proti nasilju nad ženskami. Prirejajo jih v sodelovanju z goriško občino in s finančno podporo Dežele Furlanije - Julijske krajine. Že danes, 21. novembra, bo na vrsti prvi dogodek, in sicer voden sprehod po mestu po poteh družine Ritter. Vodička Sabrina Pellizon (Ecoturismo FVG) bo udeležencem spregovorila o ženskih poklicih, industrijskem razvoju in ženskih dobrotnicah. Zbirališče bo ob 14.30 pred cerkvijo v Stražcah. Na dan boja proti nasilju nad ženskami, 25. novembra, bo drugi voden sprehod pod vodstvom Vannija Feresina. Zbirališče bo ob 15. uri v parku za mestno hišo, Feresin pa bo govoril o aristokratskih ženskah, kmeticah, podjetnicah in književnicah, ki so bile protagonistke goriške zgodovine. V torek, 29. novembra, ob 18. uri se niz nadaljuje v palači Lantieri na Trgu sv. Antona. Publika bo lahko prisluhnila koncertu pevca Carla Colomba. Zadnji dogodek bo v sredo, 30. novembra, ob 18. uri. V dvorani Dore Bassi bo na ogled gledališka igra »L’uomo che non deve chiedere mai«.

Kar 91 odstotkov žensk, ki se zateče k združenju SOS Rosa, to počne zaradi psihološkega nasilja; sledi fizično naselje (61 odstotkov), ekonomsko (28 odstotkov) ter zalezovanje, tudi spletne narave, (16 odstotkov) ter spolno nasilje (14 odstotkov). »Od psihološkega nasilja je najtežje ozdraviti, saj je za ženske težko ponovno pridobiti zaupanje vase. Ekonomsko nasilje je posebne vrste, saj zaradi “ljubezni” ženske zapustijo svoje delo. Nekatere so tudi visoko izobražene, če imajo tuje diplome jim skušamo pomagati, da jih certificirajo v Italiji. Kar se tiče spletnega nasilja, veliko delamo na tem tudi s šolami. Trudimo se posredovati sporočilo, da spletno nasilje ni šala: v hudih primerih lahko povzroči celo samomor. Spletno zalezovanje pa je v prejšnjih dveh letih doživelo pravi “bum”: število žensk, ki danes poišče pomoč za to nasilje, se je povečalo za 14 odstotkov,« je poudarila Francesca Vuaran. Od žensk, ki so se letos zglasile pri združenju SOS Rosa, jih je 38 odstotkov prijavilo nasilje varnostnim organom. Ženske, ki so v hudi nevarnosti in potrebujejo zavetišče, imajo na Goriškem na razpolago tako začasne hiše kot tudi varen dom za daljše obdobje. Skoraj 40 odstotkov žensk, ki prijavi nasilje, ima mladoletne otroke.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava