Četrtek, 25 april 2024
Iskanje

Poreški mulj skrival 2000 let staro rimsko barko

Fotografije pomembnega arheološkega odkritja je na Facebooku objavil župan Poreča Loris Peršurić

Istra |
28. apr. 2020 | 15:01
Dark Theme

Hrvaški arheologi so v mulju kopenskega dela pristanišča v Poreču našli zelo dobro ohranjeno več kot pet metrov dolgo rimsko ladjo iz 1. stoletja. Gre za ladjo, za katero je značilna tehnika šivanja, s katero so speli posamezne elemente. Ladjedelniška tehnika je podobna rimski ladji, ki so jo našli na Ljubljanskem barju leta 1890.

Ladja, ki so jo pred mesecem dni našli v Poreču, je ena izmed treh takšnih, ki so jo v hrvaški Istri doslej našli na kopnem. Našli so jo, medtem ko so arheologi pregledoval del poreškega pristanišča, na katerem so načrtovali preureditev, danes poroča Jutarnji list.

Poreč je bil nekoč antična kolonija, ladjo so našli pri nekdanjem antičnem pomolu. Arheologi so poudarili, da ladja predstavlja najbolj pomembno arheološko najdbo na območju Poreča zadnjih 30 let. Ladjo so že ljubkovalno poimenovali Porečanka, ki naj bi arheologom razkrila tudi več o antičnem Poreču. Domnevajo, da je bila morska gladina v tem delu Jadrana občutno nižja, kot je danes. Gre za pravi arheološki posladek, ki je povzročil sladke skrbi arheologom in konservatorjem, ki se bodo z najdbo ukvarjali še dolgo časa, dodaja časnik.

Kot je potrdila vodja arheoloških raziskav Klaudia Bartolić Sirotić iz pokrajinskega muzeja poreškega območja, so našli rimsko barko iz 1. stoletja, ki je bila narejena s tehniko šivanja. Bila je široka 1,7 metra in je imela eno jadro. Domnevajo, da je šlo za manjšo ribiško barko, ki naj bi jo lokalno prebivalstvo uporabljalo tudi za tovorni promet.

Po izkopu bodo Porečanko premestili v poseben izdelan bazen v skladišču poreškega muzeja, v katerem bo, lahko tudi več let, potekalo razsoljevanje najdbe. Sledilo bo restavriranje ladje, nato bo razstavljena v muzeju v Poreču. Arheologi pričakujejo, da bo mogoče izdelati zelo pristno rekonstrukcijo, glede na to, da so lepo ohranjeni oplat, rebra in kobilica.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava