Četrtek, 25 april 2024
Iskanje

Riževa narastka

119. recept naše kulinarične rubrike

2. maj. 2020 | 9:00
Dark Theme

Vsako soboto objavljamo na naši spletni strani www.primorski.eu kuharski recept našega nekdanjega kolege Ivana Fischerja. Ne gre za novost, temveč za elektronski ponatis kulinaričnega kotička, ki ga je Primorski dnevnik objavljal od pozne pomladi 2007 do jeseni leta 2011. Tako izvirnost receptov, kot tudi misli, ki spremljajo njihovo objavo, v celoti ohranjajo aktualnost in sporočilnost, spletna objava pa omogoča hkrati njihov hiter prenos v elektronski ali papirnati arhiv domače kuhinje.

Dobro branje!

Riževa narastka

Danes sem se mislil pozabavati s kakšnim afriškim receptom na čast nogometašem, ki se potijo v Južni Afriki. A nobeden od južnoafriških receptov, ki sem jih zasledil na spletu, me ni prepričal. Morda zato, ker so vsi burskega izvora (Buri so bili holandski kolonialisti, ki so prvi prispeli v to najjužnejšo afriško deželo) in nisem zasledil nič, kar bi mi zvenelo pristno afriško. Zato sem presedlal na bolj domače recepte z rižem, sladkega, pa tudi slanega.

Začnimo kar pri slednjem in sicer pri riževem narastku z mesom, za katerega potrebujemo:

nekaj mesnih ostankov (pečenke, kuhanega mesa, rebrc , klobase, kar vam je pač ostalo v hladilniku)

250 g riža

veliko čebulo

3 stroke česna

2 korenčka

zavitek žafranike

jušno kocko

kozarec belega vina

4 jajca

sol

poper

peteršilj

žlico nastrganega svežega ingverja

maslo

Rižev mesni narastek <i>(foto: www.odprtakuhinja.delo.si)</i>
Rižev mesni narastek (foto: www.odprtakuhinja.delo.si)

Čebulo sesekljamo, in jo na olju svetlorumeno prepražimo; Na čebulo stresemo riž in na kockice narezana korenčka, premešamo in zalijemo z vinom. Ko vino izhlapi, prilijemo slabe pol litra vode in dodamo še jušno kocko. Če imamo pravo juho, toliko bolje. Ko je riž že skoraj kuhan, ga potresemo z žafraniko, premešamo in odstavimo. Pustimo, da se nekoliko ohladi, nakar vanj vmešamo na kocke narezane ostanke mesa, rumenjake, dobro popopramo in dodamo še nastrgan ingver, sesekljan peteršilj, in česen ter žlico masla. Premešamo in v maso primeša o še rahlo osoljen sneg iz beljakov. Ognjevarno posodo namastimo, potresemo z mrvicami in vanjo zlijemo pripravljeno zmes. Poravnamo in porinemo v na 180 stopinj ogreto pečico za približno pol ure.

Preidemo k sladkemu riževemu narastku.

Zanj potrebujemo:

skodelo riža

2,5 do 3 skodele mleka

žlico masla

3 rumenjake

3 žlice sladkorja

zavitek vanilijinega sladkorja

naribano lupinico ene limone

2 žlici v rumu namočenih rozin

4 beljake

sol,

maslo

Sladki rižev narastek <i>(foto: www.odprtakuhinja.delo.si)</i>
Sladki rižev narastek (foto: www.odprtakuhinja.delo.si)

Mleko rahlo posolimo, ga segrejemo in vanj ukuhamo riž in žlico masla. Kuhani riž ohladimo (ne sme biti tekoč). Rumenjake penasto zmešamo s sladkorjem, dodamo vanili sladkor, in lupinico limone. Penasto zmes vmešamo v riž, dodamo še rozine in trd sneg beljakov, ki smo ga rahlo solili. Pekač namažemo z maslom, vanj stresemo riž in ga pečemo v pečici pri 180 stopinjah, dokler se ne naredi lepa svetlo rjava skorja.

Nekateri recepti pravijo, da je riž treba oprati. To je najbrž dediščina starih časov, ko smo v rižu večkrat dobili kamenčke ali tudi kaj drugega. Danes, ko riž prodajajo v vakuumski embalaži je pranje riža povsem odveč, pravzaprav celo škodljivo, saj s pranjem izperemo škrob, ki potem lepo veže riževa zrna.

Dober tek!

Ivan Fischer

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava