Torek, 08 oktober 2024
Iskanje

V zgornjem Posočju in na Gorenjskem reke hitro naraščajo

Zvečer in ponoči so verjetna razlivanja hudourniških vodotokov in posameznih rek tudi v osrednji in južni Sloveniji

2. okt. 2024 | 16:17
Dark Theme

Po podatkih hidrologov Agencije RS za okolje (Arso) so ob 16. uri hitro naraščale reke v zgornjem Posočju in na Gorenjskem, zvečer in ponoči pa so verjetna razlivanja hudourniških vodotokov in posameznih rek tudi v osrednji in južni Sloveniji. Kot so sporočili iz Arsa, bosta Krka in Kolpa s pritoki zvečer začeli hitro naraščati in se ponoči razlivati.

V četrtek se bo zaradi ponovne okrepitve padavin in povečane predhodne vodnatosti naraščanje rek nadaljevalo. Krka bo čez dan začela poplavljati, poplavljene površine vzdolž njenega toka pa se bodo v petek povečevale.

Za zdaj imajo veliko vodnatost reke v severozahodnem delu države, ki še naraščajo. Reke v jugovzhodnem delu države so malo vodnate, drugod je vodnatost srednja in večinoma še ustaljena, dodajajo na Arsu.

V prihodnjih urah se bo naraščanje rek razširilo na večji del države. Popoldne, zvečer in v noči na četrtek so verjetna razlivanja posameznih rek v več delih države. Ob nevihtah z nalivi bodo hitro naraščali tudi hudourniški vodotoki, ki se prav tako lahko razlijejo.

V četrtek bodo še naprej naraščale Kolpa, Krka in Ljubljanica, ki se bodo pričele razlivati na običajnih poplavnih območjih. Ostale reke po državi bodo v četrtek prehodno upadale, nato pa zvečer in v noči na petek ponovno narasle.

Arso je od danes opoldne do noči na četrtek izdal oranžno opozorilo zaradi padavin v zahodni, južni in osrednji Sloveniji. V zahodni in južni Sloveniji pričakujejo med 60 in 100 milimetrov padavin, krajevno lahko tudi več.

Zaradi povečane količine padavin in namočenosti tal je Geološki zavod Slovenije že v torek opozoril na možnost nastanka zemeljskih plazov in reaktivacijo plazov. V sporočilu za javnost so napovedali, da bo nevarnost plazov veljala tudi v dneh po umiritvi padavin. Povečana verjetnost za nastanek zemeljskih plazov velja za celotno Slovenijo in se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Do pojavljanja zemeljskih plazov lahko pride tudi v ostalih predelih Slovenije. Ob tem pozivajo na zavodu, naj bodo posamezniki pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava