Četrtek, 25 april 2024
Iskanje

Guardiancich: Italija ni lastnik lastne usode

Tržaški ekonomist o ohlajanju nemškega gospodarstva in sedanji italijanski vladi

Trst |
20. avg. 2019 | 7:23
Dark Theme

Ohlajanje nemškega gospodarstva in sočasna hoja po robu italijanske vlade terjata pogled ekonomista. Tem bolje, če je Tržačan Igor Guardiancich obenem tudi politolog na visoki šoli Sant'Anna za napredne študije v Pisi.

»Dejstvo je, da je Nemčija, največje evropsko gospodarstvo, spet bolnik,« je ocenil. »Kot piše Financial Times gre najbrž za kombinacijo zunanjih dejavnikov, kot sta carinska vojna ali negotovost zaradi brexita, a tudi težav nemške avtomobilske industrije. Glede na to, da je od te odvisna tudi inudstrija periferija Evrope, je to lahko velik problem, ki vodi v splošno recesijo. Je pa to lahko tudi priložnost. Nemčija bi lahko preoblikovala lastno ekonomsko politiko, in sicer v smeri, ki so jo želijo predvsem države na jugu Evrope. Presežek tekoče bilance bi lahko bolj usmerila, recimo, v transferje. Skratka, lahko bi se v Evropi začelo spreminjati stroga fiskalna pravila.«

O tem, da bi Italijo v prihodnjih mesecih vodila hroma vlada, pa je povedal, da »usoda Italije ni odvisna od enega ali dveh proračunov«. Italija ima namreč velike strukturne hibe, zeleno-rumena vlada pa je po Guardiancichevem mnenju položaj le še poslabšala: »Denar je vložila v popolnoma neproduktivne sektorje, recimo z uvedbo minimalnega dohodka in »kvote 100« na področju pokojnin, namesto da bi vlagala v tehnologijo ali v prilagajanje trga dela novim potrebam, ki so in bodo posledica organizacijskih, demografskih in celo podnebnih sprememb.«

Celoten intervju v današnjem (torkovem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava