Torek, 16 april 2024
Iskanje

Kot skala trdno prepričanje, da je Slovenija zaprla mejo

»Slovenci zapirajo meje, mi pa nadaljujemo s krmljenjem njihove manjšine,« je zapisal na Facebooku predstavnik Fratelli d’Italia iz pokrajine Belluno

17. mar. 2020 | 15:53
Dark Theme

Preteklo sredo zvečer je Luca De Carlo na svoji Facebook strani objavil tri fotografije o zaprtju nekdanjih maloobmejnih prehodov med Italijo in Slovenijo, nad njimi pa zapisal: »Gli sloveni chiudono i confini con l’Italia, noi invece continuiamo a foraggiare la loro minoranza che vive in Italia.« Ali po naše: Slovenci zapirajo meje z Italijo, mi pa nadaljujemo s krmljenjem njihove manjšine, ki živi v Italiji. Luca De Carlo je znan predstavnik Fratelli d’Italia iz pokrajine Belluno. Rodil se je v istem kraju kot Roberto Menia, Pieve di Cadore, le enajst let pozneje. Živi v kraju Colalzo di Cadore, po poklicu je trgovec. Od leta 2009 je župan občine Colalzo di Cadore, predlanskim v tem času je bil izvoljen v poslansko zbornico in postal tajnik poslanske komisije za kmetijstvo, pred dobrim mesecem pa še deželni koordinator stranke Giorgie Meloni. Njegova sredina objava je izzvala že prvi dan več kot 130 komentarjev in komentarjev h komentarjem. Šestnajst komentatorjev mu je pritrdilo, 37 ga je besedno ošvrknilo. Med temi je bilo več slovenskih imen.

Kot skala trdno prepričanje, da je Slovenija zaprla mejo

De Carlo je Facebooku – dokaj neobičajno - zaupal številko svojega mobilnega telefona. Številka pa dva dni ni odgovarjala. Tudi posredovanje pri tajništvu njegove občine ni zaleglo. Poskusite s SMS-sporočilcem, so svetovali. SMS-sporočilce je ostalo dan brez odgovora. Konec tedna se je Luca De Carlo končno oglasil. Uvod pogovora je bil v slogu Moby Dicka ...

Kako naj vas imenujem: župan, poslanec, deželni koordinator?

Imenujte me Luca.

Dobro, gospod Luca, zakaj ste objavili tisti zapis na Facebooku?

Ker se je v času, ko bi bila potrebna solidarnost in enotnost med evropskimi državami, Slovenija odločila, da s skalami in cementnimi bloki zapre svoje meje.

Oprostite, ampak Slovenija ni zaprla mej. Zaprla je tri bivše maloobmejne prehode, drugi so odprti.

Zaprtje mejnih prehodov je v nasprotju s schengnom.

Ponavljam vam, glavni mejni prehodi so odprti.

Ne, ne, Slovenija je kršila določila schengenskega sporazuma.

Tudi Avstrija je istega dne zaprla svoje mejne prehode z Italijo, vi pa se niste znesli nad nemško manjšino na Južnem Tirolskem. Ali gre za nekakšno manjšinsko diskriminacijo?

Ne, svojčas sem izrekel hude kritike tudi na račun nemške manjšine v kraju Alto Adige. Na primer takrat, ko so sprejeli v službo zdravnike, ki niso znali italijanskega jezika.

O tem je naš časopis tudi poročal. A ostanimo pri sedanji zadevi. Avstrija je zaprla 47 mejnih prehodov, na Brennerju se je ustvarila 82 kilometrov dolga kolona vozil, vi pa nič, znesli ste se le nad Slovenijo. Zakaj?

Ker je kršila schengen in zaprla mejo.

Uvedla je le za ta čas dolžnostni nadzor na mejnih prehodih.

Ne, ne, samovoljno je ravnala proti določilom schengenskega sporazuma.

Uvodoma ste omenili potrebo po solidarnosti in enotnosti med evropskimi državami. Vi pa ste zapisali, da Italija krmi slovensko manjšino. Ali se vam ne zdi to žaljivo do Slovencev v Italiji?

Ne, ne, jaz sem uporabil le besedo, ki je splošno v rabi.

Uporabili ste glagol krmiti. Ali smatrate, da je slovenska manjšina govedo?

Glejte: Slovenija je kršila schengenske norme in zaprla mejo ...

... ni je zaprla!

... Italija pa se drži norm in financira - bo ta izraz prikladnejši? - financira slovensko manjšino.

Kakšno mnenje imate o manjšinah?

Vem, da Italija finančno podpira slovensko manjšino, gledališču je dodelila poldrugi milijon, sedaj bo predala manjšini v uporabo Hotel Balkan, Slovenija pa je kršila evropsko normo in zaprla mejo.

Koliko krat vam bom moral ponoviti, da meja ni zaprta, da na meji izvajajo le zdravstveni nadzor?

Ne, tisto je kršitev schengna.

Vprašal sem vas o manjšinah, ker pri vas živi ladinska manjšina. Vašemu Colalzu Ladinci pravijo Cialàuž.

Da, pri nas živijo Ladinci, in z njimi je vse v redu.

Vi ste bili prvič izvoljeni leta 2009.

Da, in maja lani sem bil izvoljen tretjič.

Ciljate na to, da bi postali Putin iz Cadoreja?

Ne, ne! Jaz sem rodoljub. Sem Italijan!

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava