Nedelja, 21 april 2024
Iskanje

Spošt. sekretar, za demokracijo gre

Domenico Morelli (Confemili) v pismu Vitu Crimiju podprl naš dnevnik

20. nov. 2018 | 6:32
Dark Theme

Vladni sekretar Vito Crimi, ki je prejšnji mesec napovedal ukinitev državnega financiranja časopisov, je prejel dve strani dolgo pismo. V njem so našteti razlogi, zakaj ni primerno odpraviti pomoč manjšinskim časopisom, še zlasti Primorskemu dnevniku.

»Spoštovani sekretar Crimi, sem Domenico Morelli, predsednik državne zveze jezikovnih manjšin v Italiji (Confemili),« se mu predstavlja pisec.

»Naša organizacija je od začetka osemdesetih let prejšnjega stoletja dejavna na področju zaščite narodnih manjšin, ki jo določa šesti člen ustave. Za svoje delo, ki ni povezano z nobeno stranko, ne prejemamo javne pomoči; živimo od prispevkov naših članic in za priredbo posebnih srečanj, še zlasti posvetov, dobimo podporo dežel in lokalne samouprave.«V nadaljevanju pisma Morelli poudarja, da imajo mediji ključno, dvojno vlogo pri ohranjanju manjšin. »Zagotavljajo informacije, so pa tudi sredstvo prenašanja jezika. Z izjemo Nemcev v Bocnu so manjšine v Italiji jezikovno šibke, saj ni orodij, ki bi omogočala rabo jezika v vsakodnevnih okoliščinah. V šolah, kjer te sploh obstajajo, poteka pouk knjižnega jezika, sredstva množičnega obveščanja pa so ključna pri učenju živega, vsakodnevnega izrazja, kakršnega na primer uporabljamo pri vremenskih napovedih in nogometnih tekmah. Tega izrazja v šolah ne učijo.«Morelli pri tem opozarja, da je v Evropi razmeroma malo jezikovnih manjšin, ki bi razpolagale s svojim dnevnim časopisom. Teh je približno štirideset in skoraj vsi prejemajo javno podporo. »Evropska komisija je presodila, da ne gre za kršitev norm o varstvu konkurence, saj zaradi omejenega trga manjšinskih dnevnikov teh pravil ni mogoče upoštevati. V reformo zakona o založništvu, ki jo je nedavno sprejel italijanski parlament, so zapisali posebna določila za dnevnike v jezikih manjšin. Po našem mnenju gre za norme, ki krepijo demokracijo, saj brez javne podpore ti dnevniki najbrž ne bi preživeli. Mislim predvsem na slovenski Primorski dnevnik.«Morelli Crimiju obnavlja zgodovino dnevnika, ki sega do 19. stoletja, ko je v Trstu začel izhajati predhodnik Edinost. Danes je Primorski dnevnik po Morellijevih besedah »predvsem kulturni dejavnik, ki krepi in ščiti manjšino v duhu šestega člena ustave.« Pri tem poudarja, da so zadnja tri desetletja vse vlade, leve in desne, podpirale dnevnik ne glede na to, kaj je pisal, in sicer iz spoštovanja do svobode govora.»Zato so me začudile vaše nedavne izjave, da bi zmanjšali ali celo odpovedali podporo dnevniku in drugim časopisom v slovenskem jeziku. Menim, da tu ne gre za tratenje javnega denarja, ampak za izpolnjevanje temeljne demokratične naloge varovanja manjšin, za kar se je Italija obvezala v najpomembnejših mednarodnih dokumentih.«

Na koncu pisma, ki je datirano z 29. oktobrom, Morelli trdi, da so Crimijevi nameni v nasprotju s koalicijsko pogodbo, s katero sta se vladni stranki zavezali h krepitvi demokratičnih načel.

»Naj bo to priložnost, spoštovani sekretar, da vam izrazim svoje globoko spoštovanje.«

V prilogi je dostopen italijanski izvirnik.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava