Petek, 26 april 2024
Iskanje

Prepoved gensko spremenjenih organizmov je luksuzna izbira

Nobelovec Richard Roberts predaval na 25. svetovnem zasedanju mednarodnega centra ICGEB

Trst |
23. maj. 2019 | 12:10
Dark Theme

Na sedežu poslovne šole MIB na Frnedu je v torek in včeraj zasedal svet guvernerjev (Board of Governors) Mednarodnega centra za genski inženiring in biotehnologijo ICGEB. Šestdeset znanstvenikov s celega sveta je prisluhnilo besedam novega generalnega direktorja Lawrenca Banksa, se posvetilo letnim upravnim nalogam mednarodne organizacije in prisluhnilo predavanjem.

Med znane znanstvenike, ki zasedajo same vrhove svetovnega raziskovanja na področju genskega inženiringa, sodijo trije glavni predavatelji dvodnevnega zasedanja – odhajajoči generalni direktor ICGEB Mauro Giacca, profesor biokemije in raziskovalec na Univerzi v Teksasu Mariano Garcia Blanco in Nobelov nagrajenec za medicino iz leta 1993, angleški biokemik Richard Roberts. Slednji je predaval o ozaveščanju na področju gensko spremenjenih organizmov (GSO) in njihovem vplivu na človeštvo v zadnjem stoletju.

Že kot mlad študent se je Roberts zanimal za genske raziskave in za odkrivanje sprememb v dednem zapisu. Na svoji študijski poti je srečal Jeffa Schella, molekularnega biologa, ki je prvi prenesel DNK bakterije v dedni zapis rastline ter dognal, da se lahko postopek aplicira marsikje: »Vse, kar nas obdaja, je sicer gensko spremenjeno. Naj pomislimo na pse, ki so že sami poskrbeli za gensko mešanico, človek pa je pri tem še močno pripomogel.

Več v današnjem (četrtkovem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava