Torek, 30 april 2024
Iskanje

Wärtsilä ni prisluhnila vladi in sindikatom

Multinacionalka vztraja pri napotitvi delavcev na čakanje in prodaji tovarne podjetju H2 Energy

Rim |
26. jun. 2023 | 20:00
Dark Theme

Več ur so se pogajali na ministrstvu za podjetništvo v Rimu, a so naposled pristali na mrtvi točki. Wärtsilä vztraja pri svojem in ne popušča: delavce bi poslala na čakanje, v Boljunec pa namesto tovarne velikih ladijskih motorjev privabila zagonsko podjetje H2 Energy.

Finska multinacionalka je na današnji sestanek na ministrstvo za podjetništvo v Rimu prišla le z eno točko na dnevnem redu: napotitev delavcev boljunske tovarne na čakanje. S predlaganim se niso strinjali ne sindikati ne predstavniki vlade, ki so dejali, da se je treba o socialnih blažilcih pogovarjati na sedežu podjetja ali kvečjemu pri zvezi industrialcev Confindustria za severni Jadran. Sindikati so se v italijansko prestolnico namreč podali, da bi s finsko družbo in ministrstvom poiskali primerno rešitev za tovarno in kupca, ki ji bo ob odhodu Wärtsile zagotovil svetlo prihodnost.

Sestanka sta se udeležila tudi odgovorna v deželni vladi za delo Alessia Rosolen ter Sergio Bini, pristojen za gospodarstvo, ki je seji sledil na daljavo. Pogajanja med Wärtsilo in sindikati je vodila sekretarka na ministrstvu Fausta Bergamotto. »Sindikati in ministrstvo smo Wärtsilo v en glas spomnili, da zagonsko podjetje H2 Energy ni primerno za upravljanje s tako velikim industrijskim kompleksom, kot je tisti v Boljuncu,« so bili jasni sindikati in dodali, da so multinacionalko zaprosili za podaljšanje roka, do katerega se je Wärtsilä zavzela, da ne bo odpuščala. Minister Adolfo Urso, ki ga danes zaradi obiska tristranskega srečanja v Berlinu ni bilo, je namreč v petek ob obisku Trsta dejal, da se vlada dogovarja z velikimi italijanskimi ali mednarodnimi imeni, ki bi prevzela obrat, govora je bilo o možnosti vzpostavitve nove državne proizvodne verige, ki bi segla vse do Trsta. Dodaten čas bi torej koristili za iskanje primernejšega kupca. Wärtsilä pa je pristala na en sam mesec podaljšanja roka, ki bi zapadel 31. oktobra. Ta čas pa bi porabila za dogovarjanje o socialnih blažilcih, ne pa za iskanje primerne družbe, ki bi prevzela zadnjo veliko tržaško tovarno. Do dogovora pa ni prišlo.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava