Petek, 12 april 2024
Iskanje

»Zdravnik bi moral v tem trenutku predpisati poživila«

Pogovor o turističnih bonih in okrevanju panoge s predsednikom tržaške zveze Federalberghi Guerrinom Lancijem

Trst |
30. jul. 2020 | 9:15
Dark Theme

Epidemiološke razmere so jo letos močno zagodle turističnemu sektorju, ki beleži že od marca postopno hiranje, kateremu kljub vsaj nekoliko bolj spodbudnem poletnemu obdobju še ni videti konca. Po podatkih, ki jih ponuja zavod Codacons, kaže, da si bo poletne počitnice – v najboljšem primeru – privoščil vsaki drugi državljan, pa še te bodo časovno in zlasti prostorsko omejene, saj je pandemija močno prizadela tudi denarnice ljudi. Vsaj devet milijonov državljanov bo ostalo doma, kar je strašen podatek za turistični sektor.

Da bi državljanom in hkrati tudi ponudnikom namestitve pomagala v nelahkih okoliščinah, je tudi italijanska vlada v uredbi za nov gospodarski zagon predvidela turistične bone v vrednosti 500 evrov, ki jih gre izkoristiti do 31. decembra.

PRIČAKOVANEGA USPEHA ŠE NI

»Bonus počitnice« oz. turistični boni v vrednosti 500 evrov za spodbujanje počitnikovanja v Italiji žal niso zabeležili pričakovanega uspeha. Pravzaprav lahko že govorimo o rahlem neuspehu glede na številke, s katerimi je za Primorski dnevnik postregel predsednik tržaške zveze Federalberghi Guerrino Lanci.

Predsednik tržaške zveze Federalberghi Guerrino Lanci (FOTODAMJ@N)
Predsednik tržaške zveze Federalberghi Guerrino Lanci (FOTODAMJ@N)

»Kar vem, je za bonus na državni ravni zaprosilo nekaj manj kot deset odstotkov vseh, ki bi bili do njega upravičeni. Zakaj? Ker je potrebno imeti ustrezen količnik ekonomskega stanja Isee (slednji ne sme presegati 40 tisoč evrov na družinsko enoto, op. nov.) in ker je za koriščenje bona treba opraviti določene digitalne postopke, ki niso med najbolj enostavnimi. Razpolagati je treba z digitalno identiteto, za katero mnogi še vedo ne. Skratka, kar zapleten postopek.«

Lanci je pogovor sklenil z enim od najbolj posrečenih in smotrnih predlogov, kar jih je slišal: namesto nadomestila za čakanje na delo bi lahko vlada taisti dodatek vložila v ohranjanje delavcev v službi. Sodelavec bi na tak način mesečno prejemal več, lastnik/upravitelj pa bi medtem lahko snoval nove ukrepe za privabljanje novega biznisa. »Če lahko uporabim metaforo ... Danes je tako, kakor če bi terminalnemu bolniku ponudili opiate. To pa seveda ni rešitev, zdravnik bi moral v tem trenutku predpisati poživila.«

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava