VREME
DANES
Petek, 19 junij 2026
Iskanje

Na Sabotinu odkrili spomenik poljskim vojakom

22. mar. 2018 | 15:43
Dark Theme

Na Sabotinu so včeraj ob nekdanji vojaški karavli odkrili spomenik poljskim vojakom, ki so se borili in mnogi tudi padli na soški fronti. Spominu so se poklonili na pobudo državnega sveta RS in senata republike Poljske, postavilo pa ga je veleposlaništvo Republike Poljske v Ljubljani ob stoti obletnici ponovne Poljske samostojnosti.Slovesnosti so se poleg predsednika državnega sveta Alojza Kovšce udeležili tudi predsednik Senata Republike Poljske Stanislaw Karczewski, veleposlanik Republike Poljske v Sloveniji Pawel Czerwinski in župan Mestne občine Nova Gorica Matej Arčon.
»Sto let po dogodkih so sneg, dež in čas izprali kri in znoj trpečih s kamnitih grobelj. Danes se zavedamo, v kakšno nesmiselno početje so se zapletle velesile tistega časa. Breme zmag se ni veliko razlikovalo od krvavih porazov. Vojaki z vseh strani so častno opravili svojo nalogo. A te naloge si niso izmislili sami, zadala jim jo je politika,« je v slavnostnem nagovoru dejal Kovšca.
Spomenik na Sabotinu je v obliki manjše piramide, napis na njem pa je v slovenskem, poljskem in angleškem jeziku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava