Petek, 03 maj 2024
Iskanje

Revolucija na področju ginekoloških operacij

Metodo v-NOTES so kot prvi v Sloveniji začeli izvajati v šempetrski bolnišnici, po njeni zaslugi se izognejo vidnim brazgotinam na trebušni steni.

27. jun. 2023 | 9:44
Dark Theme

Dr. Barbara Venier, specialistka ginekologije in porodništva ter vodja ginekološkega oddelka v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca, je kot prva v Sloveniji začela izvajati operativne posege z novo metodo v-NOTES. Z omenjeno metodo lahko kombinirajo dve ginekološki operativni tehniki: klasično vaginalno in endoskopsko-laparoskopsko. To pomeni, da skozi nožnico na začetku pristopajo klasično, zatem pa uporabijo možnosti, ki jih omogoča laparoskopska tehnika, torej gredo skozi nožnico s kamero in laparoskopskimi inštrumenti. Na ta način se zelo razširi možnost nožničnega operiranja.

Pred uvedbo metode v-NOTES so imeli v bolnišnici določene omejitve: če je bila maternica prevelika, nožnica preozka in predolga, niso mogli operirati skozi nožnico, ker je bilo zaradi slabe vidljivosti to nemogoče oziroma nevarno. Takšne ženske so morali operirati klasično z laparotomijo ali laparoskopsko. Z novo metodo se bo lahko veliko žensk operiralo brez ran in vbodlin na trebušni steni. »Nožnico uporabimo za dostop do trebušne votline. To je velik napredek, ki si še utira pot v Evropi. Tako sledimo stroki,« pravi dr. Barbara Venier. Kot dodaja, je bila prva v-NOTES histerektomija v literaturi opisana leta 2012, prva tovrstna operacija je bila izvedena v letu 2015, v Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca pa so prvo tovrstno operacijo izvedli 5. septembra lani. »Doslej smo opravili devet v-NOTES operacij: šest odstranitev maternice z obojimi adneksi, eno odstranitev samo maternice, eno odstranitev maternice z jajcevodoma, kjer sta bila jajčnika puščena, in eno odstranitev adneksov, kjer je bila maternica puščena. Vse operacije so uspele, pacientke pa so šle domov drugi oziroma tretji dan po posegu,« poudarja dr. Venier. Povedano še nekoliko drugače: s to tehniko lahko odstranjujejo samo maternico, maternico z jajcevodi, maternico z jajcevodi in jajčniki, ali samo jajcevode, ali samo jajčnike, ali samo cisto na jajčnikih.

Prednosti je veliko

»Prednosti v-NOTES pristopa so, da ni ran v trebušni steni, manj je infekcij operativnih ran, ni pooperativnih kil v trebušni steni, manj je pooperativnih bolečin, manjša je tudi uporaba protibolečinskih zdravil, krajša je hospitalizacija,« našteva dr. Barbara Venier. Kot dodaja dr. Barbara Kerkoč-Rudolf, specialistka ginekologije in porodništva, je operacija po metodi v-NOTES celo krajša od klasične operacije, med drugim je izboljšan tudi čas okrevanja. To metodo v Evropi promovira profesor Jan Baekelandt iz Belgije.

Odkar je bila dr. Venier sprejeta v italijansko zdravniško zbornico, dobiva zanimive strokovne informacije iz evropskega prostora. Tako se je prijavila na v-NOTES tečaj, ki ga prof. Baekelandt organizira v referenčnih centrih po Evropi. »Sama sem na vabilo čakala kar nekaj mesecev in sem že pomislila na to, da iz tega ne bo nič. Potem pa so mi nekega dne poslali vabilo, da sem bila izbrana. Tečaj sem opravila novembra 2021 v Veroni pri prof. Valentinu Bergaminiju, ki ima nam najbližji referenčni center,« še izpostavlja. Svoje znanje razdaja tudi drugim kolegom v Sloveniji. Maja so v šempetrski bolnišnici tako organizirali delavnico, ki sta se je udeležili ginekologinji iz Izole in Ptuja, junija so se v Šempeter prišle k njej izobraževat še tri ginekologinje iz Novega mesta. Kot dodaja, že zdaj obstaja zanimanje pacientk za tovrstne operacije tudi iz drugih regij v Sloveniji, v prihodnje pa bi lahko število operacij po metodi v-NOTES občutno povečali. Tako bi lahko po najbolj optimističnih projekcijah eno takšno operacijo v prihodnje izvedli vsak teden.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava