Četrtek, 18 april 2024
Iskanje

Sklanjanje samostalnikov srednjega spola

Na vaša vprašanja odgovarja jezikovni svetovalec in član Slorijeve Delovne skupine za slovenski jezik Damjan Popič

13. nov. 2021 | 8:00
Dark Theme

Pošljite nam svoje jezikovne dileme

Dragi bralci, vabimo vas k soustvarjanju tedenske jezikovne rubrike. Svoje jezikovne dvome nam pošljite na spodnji naslov.
Na vaša vprašanja bodo odgovarjali jezikoslovke in jezikoslovec SLORI-jeve Delovne skupine za slovenski jezik Matejka Grgič, Andreja Kalc, Maja Melinc Mlekuž in Damjan Popič.

jezik@primorski.eu

Pozdravljeni,

zanima me, kako v množini sklanjamo besedi doživetje in podjetje. V neki aktualni brošuri namreč berem, da nas vabijo novim »doživetjim« naproti, nekje drugje pa sem zasledila, da bi morale pristojne institucije priskočiti na pomoč malim in srednjim »podjetjem«.

Hvala za odgovor

Pri vas se je upravičeno oglasil jezikovni alarm – nista namreč oba primera pravilno rabljena. Pri obeh gre za samostalnika srednjega spola v množini, kar nam lahko v določenih primerih povzroča težave, zlasti kot v zgornjem primeru, tj. v dajalniku. To pomeni, da na pomoč resda priskočimo podjetjem, da pa bi nas morali vabiti novim doživetjem. To velja za vse samostalnike srednjega spola, ki se končajo s končnico -je, takih pa je v slovenščini kar veliko (okoli 500). Najpogostejši taki samostalniki v slovenščini so podjetje, poletje, odprtje, bitje in pa odkritje. Pri vseh teh primerih se dajalnik množine namesto s končnico -om (ali pa celo -im, kot v primeru, ki ga navajate) uporablja s končnico -em (poletjem, odprtjem, bitjem in odkritjem). Isto seveda velja tudi za dajalnik dvojine (poletjema, poletjema, odprtjema, bitjema in odkritjema).

Razlog za to se skriva v glasu j na koncu govorne podstave – kadar se ta namreč končuje na glasove c, j, č, š, ž ali , to besedo namesto z o podaljšujemo z e. To imenujemo preglas. Podaljšava z -i- (*podjetjim, *poletjim) je torej v tem primeru nestandardna, zdi pa se, da nas v tako rabo »zavede« mešanje samostalnikov druge ženske sklanjatve, kar lahko ponazorimo s primeroma bit (mn. bitim) in bitje (mn. bitjem). Preverili smo tudi, ali gre pri tem za bolj razširjen pojav, vendar smo v veliki zbirki slovenskih besedil s spleta (okoli 200 milijonov besed) našli le malo takih primerov, večino ravno za samostalnik podjetje, ki je v vašem primeru sklanjan pravilno.

Za tovrstne dvome imamo sicer za slovenščino na voljo sijajno orodje Sloleks, ki nam zna hitro podati vse podatke o pregibanju več kot 100.000 besed v slovenščini in je povsem prosto dostopen. Vsem bralcem ob tej priložnosti torej želimo, da gredo čim več lepim doživetjem naproti.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava