Četrtek, 25 april 2024
Iskanje

Črvički in graščakinje

77. recept naše kulinarične rubrike

6. jul. 2019 | 9:00
Dark Theme
Črvički (foto: www.indiamart.com)
Črvički (foto: www.indiamart.com)

Kaj naj vam svetujem danes, da bi ne povzročil bolj ali manj kilometrskih pisem uredništvu z ugotovitvami in nasveti, za katere ne čutim najmanjše potrebe, pa najbrž tudi vi ne. Naj glede zadnjega pisma, ki ga je naš Dnevnik prejel v zvezi z mojim ljubiteljskim pisanjem o kulinariki, povem samo sledeče: istrski fuži niso nobena povojna pogruntacija, v Istri so jih jedli še kot podložniki njegovega avstroogrskega veličanstva in upam, da jih bodo tudi v bodoče, pa naj jih imenujejo fuži, svedri, vretena ali valjani polžki. In, mimogrede, fuži z italijanskimi »fusilli« nimajo nobene zveze.

Kaj torej, če bi se v današnjem kulinaričnem kotičku pozabavali s črvički? Upam, da so vam všeč, čeprav niste ptički. Ali pa z graščakinjami, kaj pravite? Kot so moji pametni bralci razumeli, črvički niso odvratne živali, ki jih ribiči včasih rabijo kot vabo, temveč preprosto italijanski »vermicelli«. Ne bom si postavil retoričnega vprašanja (vprašanja, na katerega ne pričakujemo odgovora!): kako jim že rečemo po slovensko? Čisto preprosto »špageti«, saj to tudi so, na jugu Italije pa jim pogosto pravijo tudi »vermicelli« ali »vermicellini«, če so tanjši. Kaj pa graščakinje (še eno retorično vprašanje)? Graščakinje so posiljen prevod za »castellane«, posebno vrsto kratkih testenin, ki jih lahko mirne duše nadomestimo s polžki ali kakšno drugo podobno obliko testenin.

Za črvičke »Capri« potrebujemo: 350 g špagetov, 2 stroka česna, 6 zrelih paradižnikov, 1 mocarelo (če je bivolja še bolje), olivno olje, svež pekoč feferon , origano, sol in poper.

Paradižnik potopimo v vrelo vodo, nakar ga olupimo, semena in tekočino zavrženo, meso pa zrežemo na majhne kockice. V plitvi posodi na hitro prepražimo na olivnem olju strt česen in cel feferon. Ko se česen obarva, ga odstranimo in dodamo paradižnik. Na tihem ognju kuhamo 10-15 minut. Solimo in po želji popramo.

Medtem smo skuhali špagete v slanem kropu, jih odcedimo in zvrnemo v paradižnikovo omako. Dodamo tudi mocarelo, ki smojo narezali na kockice, dobro premešamo testenine, omako in sir in na koncu dodamo še origano. Špageti s paradižnikom in mocarelo so še zlasti primerni za vroče poletne dni.

»graščakinje« (foto: www.wikimedia.org)
»graščakinje« (foto: www.wikimedia.org)

Naj vam na hitro postrežem z reeptom za »graščakinje« s paradižnikom in svežimi sardoni.

Potrebujemo 350 g kratkih testenin, 150 g očiščenih svežih sardonov, 2 zrela paradižnika, 1 limono, strok česna, olivno olje, peteršilj, baziliko, sol in poper.

Očiščene in odprte sardone brez kosti položimo na krožnik, jih solimo in polijemo z limonovim sokom. Pustimo, da se riba namaka približno eno uro, nakar jih narežemo na cm velike kose, nekaj filejev pa pustimo celih, z njimi bomo kasneje garnirali jed.

Paradižnike pomočimo v vrelo vodo in jih olupimo ter vržemo na vrelo olje, kjer smo prepražili česen.

Solimo in pustimo, da se paradižnik kuha nekaj minut, dokler se ne zgosti v gladko omako. Na to omako zvrnemo skuhane testenine in koščke sardonov, na ognju mešamo še nekaj minut, solimo, dodamo sesekljane lističe bazilike, peteršilj in okrasimo s sardonovimi fileji. Tudi to je primerno za vroče dni.

Dober tek!

Ivan Fischer

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava