Petek, 26 april 2024
Iskanje

Glasba, ki združuje

Across the border group maestra Aleksandra Ipavca, v tokratnem Šumu tudi o umetniški pobudi IoDeposito

Trst |
21. feb. 2019 | 19:49
Dark Theme

Erin Meyer je pred petimi leti objavila daljšo strokovno knjigo The Culture Map, v kateri argumentira razultate raziskav o tem, kako se medsebojna komunikacija lahko razlikuje v različnih kulturah in kako do teh razlik poseči, da bo komunikacija uspešna. Ob pogovoru z glasbenim triom Across the border group pa je bil odgovor na to vprašanje dokaj lahek in samoumeven: glasba.

»Kulture se preko glasbe spoznavajo in združujejo«

Ko je poleti leta 2018 Aleksander Ipavec dobil ponudbo župana Marka Pisanija, da bi v sodelovanju s solidarnostnim konzorcijem ICS izpeljal glasbeno delavnico, je pobudo takoj podprl in že istega leta začel s tečajem. Skupina se je prvič srečala meseca julija in delavnico izpeljala vse do septembra, ko se je morala tudi zaključiti, vendar pa so bile vezi, ki so nastale med udeleženci tečaja tako močne, da se ustvarjalci po letu dni še vedno srečujejo in igrajo tako v lastno veselje, kot v veselje drugim. Ob pijači smo se srečali z mentorjem, maestrom Aleksandrom Ipavcem, ki ga glasbeniki, ki jih je vzel pod okrilje, neizmerno občudujejo in so mu posebno hvaležni. Z njim so prišli na pogovor tudi člani tria Across the border group Farhan Shabbir, Maja Petrushevska in Rekan Zrar Sedeeq, ki so z bleščečimi očmi pripovedovali o izkušnji kot o najdenem bogastvu.

IoDeposito: sodobna umetnost za mlade

V našem prostoru se pogosto razvija in odvija cel kup kulturnih in ustvarjalnih pobud, ki pa na žalost velikokrat le potihem tlijo v skritih kotičkih mesta in ne dosegajo mere pozornosti, kakršno bi si zaslužile.

Tak primer je gotovo organizacija IoDeposito, ki se ukvarja s spodbujanjem in promoviranjem umetnosti med mladimi. Organizacijo je leta 2009 ustanovila skupina prijateljev z željo, da bi mlade približali kulturi, sodobni umetnosti in teritoriju ter jih na to področje aktivno vključevali preko delavnic, razstav, kulturnih projektov in izobraževanj. Njihov moto se glasi "Think global, act local" - Misli globano, deluj lokalno. In IoDeposito v tem duhu tudi resnično deluje, saj je svojih v devetih letih obstoja bila prisotna v 41 državah in je v svoje razstave, delavnice, umetniške in izobraževalne projekte vključila več kot 170.000 ljudi. Trenutno sta v teku kar dva zanimiva dogodka, ki ju prireja IoDeposito, in sicer »Videoart Cabinet« v prostorih Carinarnice v Novi Gorici in razstava »Pheripheral visions« v bivši kasarni Polmare v Trstu.

Več v jutrišnjem (petkovem) Šumu v Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava