Petek, 26 april 2024
Iskanje

Nad južnim Sredozemljem bo v prihodnjem tednu strahovito vroče

Medtem, ko se izteka najtoplejši teden v zgodovini globalnih meritev, prihaja nad južno Sredozemlje morda najbolj vroč zrak doslej

8. jul. 2023 | 17:09
Dark Theme

Nad večjim delom južnega Sredozemlja bo v prihodnjem tednu strahovito vroče, ponekod prihaja po vsej verjetnosti najbolj vroč zrak, odkar razpolagajo z meritvami. Afriški zrak, ki se bo vzpenjal proti severu, bo najprej, v začetku tedna, zaobjel južne predele Španije, nato se bo od jugozahoda širil proti ostalim južnim sredozemskim predelom in dosegel južne in osrednje predele Italije ter nato še Grčijo in del Balkana. Obrobno in nekoliko manj občutno bo pronical tudi bolj proti severu. Povsod nad Sredozemljem bo v prihodnjem tednu vroče, tudi na našem območju, kjer bo prav tako nastopil vročinski val, toda, za razliko od južnega Sredozemlja, ne bo rekordne vročine.

Na višini 1500 metrov v prostem ozračju bo razbeljena zračna masa nad južnim Sredozemljem dosegala temperature do okrog 30 stopinj Celzija. Ponekod, zlasti v Španiji, osrednjih in južnih predelih Italije ter morda tudi ponekod na Balkanu bodo najvišje temperature več dni zlahka dosegale in presegale 40 stopinj Celzija, mestoma bodo presegale 45 stopinj Celzija. Vročina bo, kot kaže, vztrajala kar nekaj časa, le deloma bo popustila v drugi polovici prihodnjega tedna nad severnim Sredozemljem.

Povprečne temperature so medtem na globalni ravni v četrtek tretji dan zapored podrle rekord. V torek in sredo je bila povprečna temperatura na svetu 17,18 stopinje Celzija, v četrtek pa 17,23 stopinje, glede na meritve Univerze Maine, ki za ta namen uporablja satelitske podatke in računalniške simulacije.

Univerza meritve izvaja zadnjih 44 let, doslej pa povprečne svetovne temperature niso še nikoli presegle 17 stopinj Celzija. Sedaj je to povprečje celotnega tedna. »Možno je, da je bilo zadnjih nekaj dni najtoplejših v zadnjih 120.000 letih oziroma najmanj v zadnjih 23.000 letih,» je sporočil podnebni znanstvenik Univerze Pensilvanija Michael Mann.

V kitajskem Jingxingu so temperature ta teden dosegle 43,3 stopinje Celzija, celo na Antarktiki so bile temperature v tem tednu za 4,5 stopinje Celzija nad povprečjem. V alžirskem Adrarju so se temperature zvečer v četrtek dvignile na 39,6 stopinje Celzija, segreva pa se tudi Evropa, saj v Nemčiji v nedeljo pričakujejo 37 stopinj.

Znanstveniki dvig temperatur pripisujejo vremenskemu učinku pojava El Nino v Tihem oceanu, ki vpliva na temperature po vsem svetu ter prispeva k segrevanju ozračja, ki se v zadnjih desetletjih pospešeno segreva zaradi izpustov toplogrednih plinov.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava