Nedelja, 28 april 2024
Iskanje

Od ponedeljka prvi remont krške nuklearke v podaljšani obratovalni dobi

Moč elektrarne bodo začeli zmanjševati v noči na 1. april, ponovna sinhronizacija z omrežjem je predvidena 1. maja zjutraj

Krško |
29. mar. 2024 | 17:23
Dark Theme

V Nuklearni elektrarni Krško (Nek) bodo v ponedeljek ob koncu 33. gorivnega cikla začeli prvi redni remont, odkar je bila lani podaljšana obratovalna doba elektrarne. Remont, v katerem bodo med drugim preverjali tudi vpliv staranja na komponente, skupaj s stroški goriva pa bo stal okoli 100 milijonov evrov, bo predvidoma trajal do 1. maja.

Moč elektrarne bodo začeli zmanjševati v noči na 1. april, ponovna sinhronizacija z omrežjem je predvidena 1. maja zjutraj, je danes na novinarski konferenci v Krškem dejal predsednik uprave Neka Gorazd Pfeifer.

Osrednja stvar bo menjava goriva za naslednji 18-mesečni cikel. V tokratnem remontu bodo zamenjali 53 gorivnih elementov, kar je tri manj, kot jih sicer. Zaradi lanske zaustavitve, do katere je prišlo zaradi puščanja cevovoda ob jedrski posodi, so namreč porabili manj goriva, je pojasnil Pfeifer.

Ker gre za prvi redni remont v podaljšani obratovalni dobi - januarja lani je bilo izdano okoljevarstveno soglasje za podaljšanje obratovanja s 40 na 60 let, do leta 2043 - bo ob menjavi goriva in standardnem nadzoru, vzdrževanju in posodabljanju opreme velik poudarek tudi na preverjanju vpliva staranja na komponente, sisteme in strukture.

Izvedena bodo večja vzdrževalna dela, med drugim velik remont glavnega električnega generatorja, ter narejene tudi tehnološke izboljšave, ki so prav tako pomembne za jedrsko varnost ter razpoložljivost in dolgoročno obratovanje.

Vsa remontna dela bodo vodili in nadzirali zaposleni v Neku, sodelovalo pa bo več kot 1000 ljudi iz zunanjih podjetij in institucij. Nadzor nad remontom bo kot sicer imela uprava za jedrsko varnost.

Celoten redni remont bo stal okoli 100 milijonov evrov, in sicer bo 40 milijonov stalo gorivo, 20 milijonov vzdrževalna dela in 40 milijonov tehnološke izboljšave, je povedal Pfeifer.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava