Sobota, 18 maj 2024
Iskanje

»Ustave ne gre spreminjati na škodo manjšin«

Levosredinska opozicija kritična do priznanja italijanščine v ustavi, ki ga predlagajo Bratje Italije

Rim |
5. jul. 2023 | 9:22
Dark Theme

Desna sredina namerava pospešiti obravnavo zakonskega predloga, po katerem bi bila v ustavi italijanščina zapisana kot uradni jezik republike. Poslanec Fabio Rampelli in somišljeniki stranke Bratov Italije predlagajo dopolnilo dvanajstega člena ustave, ki določa barve državne zastave, zavzemajo se tudi, da bi italijanski jezik v šestem členu ustave imel prednost pred zaščito jezikovnih manjšin.

Poročevalec ustavnega zakona, ki zahteva dvojno parlamentarno branje, je poslanec stranke Giorge Meloni, politik iz Bocna in sopodpisnik predloga Alessandro Urzì. V preteklosti je večkrat prišel navzkriž z Južnotirolsko ljudsko stranko (SVP) in ne velja ravno za prijatelja jezikovnih manjšin. V svojem poročilu v poslanski komisiji za ustavna vprašanja je dejal, da gre pri tem le za ustavno uzakonitev člena iz okvirne zaščite jezikovnih manjšin (zakon 482 iz leta 199). Slednji določa, da je uradni jezik države italijanščina.

Iz levosredinske opozicije sta zakonu nasprotovala Alfonso Colucci (Gibanje 5 zvezd) in Filiberto Zaratti iz Zavezništva zelenih in levice. Medtem ko je Colucci prepričan, da ta zakon ne sodi med prioritete Italije in ga zato sploh ni vredno obravnavati, je Zaratti izrazil velike vsebinske in politične pomisleke nad besedilom.

»Bratje Italije hočejo spremeniti ustavo z neustavnim zakonom,« je prepričan predstavnik opozicije. Po njegovem je Rampellijev predlog v kričečem nasprotju s tretjim ustavnim členom (enakopravnost državljanov tudi glede na jezik), šestega člena o zaščiti manjšin, ki se je doslej dobro obnesel, pa tudi nikakor ne gre spreminjati.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava