Sreda, 17 april 2024
Iskanje

Zaradi uvoženih okužb novi ukrepi?

V Sloveniji skrbno nadzorujejo porast novih primerov v drugih državah

24. jun. 2020 | 9:50
Dark Theme

LJUBLJANA – V ponedeljek so ob 984 testiranjih v Sloveniji potrdili 13 okužb s koronavirusom, novih smrtnih žrtev ni bilo. Večje število novih primerov, ki ga v državi niso zabeležili od konca aprila, je »prineslo« tudi novinarsko konferenco, na kateri sta vladni govorec Jelko Kacin in predstojnik Centra za nalezljive bolezni v Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel predstavila epidemiološko sliko v Sloveniji. Že v prihodnjih urah lahko namreč pričakujemo kako manjšo novo zaostritev, saj je Kacin napovedal, da se je včeraj sestala vladna posvetovalna strokovna skupina, ki je pristojna za covid-19, in proučila morebitne nove ukrepe za preprečitev večjega novega vala, vlada bo o tem predvidoma odločala danes.

OKUŽBE »PRIDELEK« VIKENDA

Kacin je sicer takoj pojasnil, da gre pri 13 novih okužbah za »pridelek celega vikenda«. Ob sobotah in nedeljah namreč tudi v Sloveniji – tako kot v Italiji – testirajo manj, in potem »takšna številka kulminira,« je pojasnil Kacin, ki upa, da bo že danes število novih okužb manjše. Tudi zaradi tega vladni govorec ne pričakuje drastičnih ukrepov, a predvsem poenotenje o prihodnjih ukrepih. Izpostavil pa je, da potrebuje država do konca tedna dva karantenska objekta, enega za vzhodni, drugega za zahodni del Slovenije.

SKRB ZARADI PRIMEROV IZ TUJINE

Mario Fafangel iz NIJZ je sicer spet izrazil zaskrbljenost zaradi okužb, ki prihajajo iz drugih držav. »Nas epidemiologe ne skrbi število 13. Tisto, kar nas najbolj skrbi in kar si želimo je, da so ljudje, ki pridejo iz držav, ki niso ocenjene kot varne, v karanteni,« je poudaril Fafangel. Epidemiolog je aktualno stanje pandemije v svetu ocenil kot situacijo, ki ostaja v porastu. »Težko je govoriti o drugem valu, pač pa gre za enega vrhov pandemije, kakršnih je na svetovni ravni več,« je pojasnil ter zdajšnjo situacijo v Sloveniji ocenil kot rezultat sproščanja ukrepov. Če bo trend jasno naraščal, bo NIJZ svetoval različne ukrepe.

Več v današnjem (sredinem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava