VREME
DANES
Petek, 26 junij 2026
Iskanje

»Naši kraji so dokaz, da so nekdanje meje le preteklost«

Na letošnjem sprejemu od dnevu državnosti sta poslovilna nagovora imela generalni konzul v Trstu Gregor Šuc in veleposlanik v Italiji Matjaž Longar; udeležence je nagovorila tudi državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Tamara Weingerl Požar

Trst |
26. jun. 2026 | 19:10
Dark Theme

»Skupna prihodnost je večja od preteklosti.« S temi besedami se je v četrtek zvečer ob proslavi slovenskega dneva državnosti od tržaških oblasti, zamejskih Slovencev in prijateljev poslovil generalni konzul Republike Slovenije v Trstu Gregor Šuc. Zaključuje se namreč njegov štiriletni mandat, v četrtek pa je imel na odru tržaškega Kulturnega doma poslovilni pozdrav tudi veleposlanik Slovenije v Italiji Matjaž Longar.

Večer ob 35. »rojstnem dnevu« Slovenije je kot po navadi priredil Generalni konzulat Republike Slovenije v Trstu v sodelovanju s Slovensko kulturno-gospodarsko zvezo, Svetom slovenskih organizacij in Slovensko turistično agencijo. Generalni konzul je izpostavil, da je dan državnosti praznik vseh Slovencev, ta pa zavzame v zamejstvu posebno težo. Živimo v pogosto preizkušenem prostoru, je poudaril Šuc, razprtim med upanjem in negotovostjo.

Dialog in šolstvo za prihodnost

Osamosvojitev Slovenije pred 35 leti je odprla novo poglavje v odnosih in sodelovanju med sosedama. »Ta pot je obrodila sadove,« je poudaril Šuc. Čezmejno sodelovanje spada v naš vsakdan, celo v naš življenjski slog. Naši kraji so dokaz, da so meje preteklosti enostavno preteklost, namesto njih so nastala dinamična stičišča. Šuc je izpostavil predvsem skupno Evropsko prestolnico kulture Gorico - Novo Gorico.

»Imel sem privilegij sodelovati pri projektih, ki so gradili mostove,« je nadaljeval Šuc. »Dobri odnosi so sad vsakodnevnega dela,« je poudaril in spomnil navzoče, da je treba na teh tudi delati. Vsem, ki so mu stali ob strani in z njim sodelovali, je za ta štiri leta Šuc izrazil iskreno hvaležnost. »Narodi postanejo veliki takrat, ko gradijo mostove,« je dejal v svojih zaključnih mislih.

Veleposlanik RS v Italiji Matjaž Longar (FOTODAMJ@N)
Veleposlanik RS v Italiji Matjaž Longar (FOTODAMJ@N)

»Tudi jaz se poslavljam,« je uvodoma dejal veleposlanik Longar. »V veliko zadovoljstvo in čast mi je bilo,« je poudaril in spomnil, da je v teh štirih letih sodeloval pri mnogih projektih, ki so se uspešno sklenili. Drugi, je dejal, so na dobri poti, za zadovoljiv zaključek pa bo seveda potreben dialog. »Pogovarjajte se, skrbite za šolstvo,« je dejal ob koncu svojega pozdrava in poudaril pomen slovenskega šolskega sistema v Italiji za preživetje tukajšnje avtohtone narodne skupnosti.

Državna sekretarka na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Tamara Weingerl Požar (FOTODAMJ@N)
Državna sekretarka na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Tamara Weingerl Požar (FOTODAMJ@N)

Oder je Longar nato prepustil državni sekretarki na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve Tamari Weingerl Požar, sicer nekdanji slovenski veleposlanici v Grčiji in na Cipru. »Veselim se sodelovanja z vsemi vami,« je dejala državna sekretarka v novi vladi Janeza Janše. Tudi sama je izpostavila pozitivno izkušnjo EPK, ki je približala Italijo in Slovenijo. Narodni skupnosti, italijanska v Sloveniji in slovenska v Italiji, sta pomembna dejavnika prijateljstva. Med programskimi težnjami nove slovenske konzervativne vlade je izpostavila zagotovljeno zastopstvo Slovencev v deželnem svetu FJK ter rimskem parlamentu.

Več v jutrišnjem (sobotnem) Primorskem dnevniku.

Za branje in pisanje komentarjev je potrebna prijava